Edytor tekstu i arkusz kalkulacyjny to podstawa każdego urządzenia mobilnego jeśli chodzi o aplikacje biurowe. Trudno nawet przypuszczać, że Google nie wyposaży Androida w te podstawowe programy. Dodatkowo, w pakiecie biurowym, przydałoby się wysiwyg edytor html, front-end bazy danych SQLite, aplikacja do tworzenia i wyświetlania prezentacji, aplikacja do obróbki grafiki. No i nie można zapomnieć o obsłudze Skype i VoIP dla Androida – te aplikacje są prawie tak samo ważne jak możliwość dzwonienia z telefonu. Oprócz tego, na starcie platformy Android powinny znaleźć się tak oczywiste programy jak notatnik, odtwarzacz plików mp3 oraz innych plików multimedialnych, klient poczty elektronicznej, komunikator internetowy (między innymi jakiś plugin umożliwiający komunikację poprzez Gadu Gadu), przeglądarka internetowa, przeglądarka plików pdf. Dodatkowo dla zaawansowanych emulator terminala, klient ftp.
Najprawdopodobniej większość tych aplikacji jest już zrobiona, bądź też jest w końcowej fazie produkcji. Nie przypuszczam żeby pakiet biurowy, czyli dobry edytor tekstu, potrafiący odczytać na przykład pliki doc, czy też arkusz kalkulacyjny który poradziłby sobie z xls, był projektowany w pospolitym ruszeniu w ramach konkursu na najlepsze aplikacje. Żeby platforma Android odniosła sukces, jednym z podstawowych wymagań są odpowiednie aplikacje, które pociągną ten system ale muszą być zrobione w profesjonalny sposób i nie mogą mieć wad.
Jeśli twórcy platformy liczą na masowy sukces, muszą też stworzyć gry i aplikacje rozrywkowe, tak żeby zachęcić do kupienia telefonu z Androidem młodszych użytkowników, dla których gry będą jednym z ważniejszych bodźców zachęcających do zakupu. I muszą to być bardziej wyrafinowane gry, a nie tylko tetris i sudoku.

Comments are closed.