Monday, July 13th 2020

wrz
2011
14

Android i Intel Medfield – pierwsze urządzenia

Styczniowa premiera Gingerbread dla procesorów Intela to nie wszystko. Ściśle współpracujące ze sobą firmy z Mountain View i Santa Clara zaprezentowały już pierwsze urządzenia oparte na platformach Android i Medfield. Oto podczas Intel Developer Forum 2011 na scenie niespodziewanie pojawił się Andy Rubin, dokonując prezentacji prototypu smartfonu wykorzystującego dorobek obu producentów. Jakby tego było mało chwilę później uczestnikom konferencji przedstawiono także tablet zbudowany w oparciu o ten sam układ i system. Czyżby Oak Trail okazał się niewypałem?

Prezentacja pierwszych urządzeń była również okazją do ogłoszenia rozpoczęcia współpracy między Google a Intelem przy tworzeniu kolejnych wydań Androida. Tak, tak. Oznacza to – ni mniej, ni więcej – że wszystkie kolejne wydania Androida (a nie tylko Gingerbread) będą wspierały procesory z rodziny Atom oraz architekturę x86. W oparciu o tę technologię tworzony jest układ funkcjonujący jeszcze pod nazwą kodową Medfield.

To, co we wtorek zaprezentowali Paul Ottelini i Andy Rubin bardzo przypomina urządzenie znane pod nazwą Aava Mobile. Niestety brak jakichkolwiek informacji na temat strony technicznej urządzenia, pomijając zastosowany chipset i system w wydaniu 2.3 Gingerbread. Biorąc jednak pod uwagę etap na jakim znajduje się projekt (prototyp), na ostateczne wyniki przyjdzie nam jeszcze poczekać. Tymczasem dla Otteliniego czas płynie nieubłaganie. Podczas prezentacji wyników finansowych Intela za I kwartał 2011 roku oświadczył on, że będzie bardzo rozczarowany jeśli w ciągu 12 miesięcy do sprzedaży nie trafi smartfon z układem jego firmy.

Na temat tabletu wiadomo nieco więcej. Ekipa Engadget, która uczestniczyła w IDF 2011 była w stanie obejrzeć i sfotografować z bliska działający model. Niestety tak jak w przypadku telefonu, tak i na temat slate’a nie wiadomo zbyt wiele. Na zdjęciach widać, że uruchamianym systemem jest Honeycomb. Spostrzegawczy zauważą jednak oznaczenie NFC na odwrocie sprzętu.Podobne Posty