Tuesday, June 2nd 2020

cze
2011
4

Androidowy przegląd tygodnia: 30.05 – 03.06

Dziś ruszamy z nowym cyklem, w którym zbierać będziemy informacje pochodzące z mijającego tygodnia. Nie martwcie się zatem, że coś umknęło Wam w codziennym zalewie informacji. Podejmujemy rękawicę rzuconą nam przez społeczeństwo informacyjne. Od dziś, w każdą sobotę, na naszych łamach znajdziecie subiektywny zbiór wiadomości, które uznaliśmy za najważniejsze w mijającym tygodniu.

Mijający tydzień to przede wszystkim targi Computex Taipei 2011. Jednak nieco wcześniej dowiedzieliśmy się, że Samsung domaga się w toczącym przed kalifornijskim sądem federalnym postępowaniu ujawnienia przez Apple przyszłych plany i produktów. Ma to zapobiec w przyszłości nieumyślnego kopiowania produktów konkurencji. Wcześniej sąd nakazał Samsungowi zaprezentować przygotowywane produkty z segmentu smartfonów i tabletów swojemu adwersarzowi z Cupertino.

Wracając do miejsca, na którym skupione były spojrzenia całej branżowej prasy, niekwestionowanym zwycięzcą ostrzału newsowego z Computex 2011 stał się Asus, który dosłownie zbombardował odwiedzających w tym czasie stolicę Tajwanu nowymi produktami. Dla nas najbardziej interesujący był pomysł łączący smartfon z tabletem zaprezentowany pod nazwą Padfone (coś na kształt pomysłu znanego z Motoroli Atrix). To, co szczególnie wyróżnia ten sprzęt to system. Zapowiadany na gwiazdkę Padfone siłą rzeczy będzie musiał być wyposażony w Android Ice Cream Sandwich, system łączący właściwości Honeycomb dla tabletów i Gingerbread dla telefonów.

Niestety, producent popularnej linii produktów z trzema literkami “E” pochwalił się jedynie makietą innowacyjnego produktu. Nie dane nam było zatem poznać szczegółów kryjących się pod wspomnianą nazwą. Przypuszczamy jedynie, że ekran tabletu wchodzącego w skład Padfone’a to 10 cali o rozdzielczości 1280 x 800. Z kolei smartfon to najwyraźniej ekran o przekątnej 4,3″ oraz dwie kamery: 5 MP z tyłu i VGA z przodu.

Niespodziankę Asusa zepsuły nieco zachodnie serwisy, którym udało się wejść w posiadanie renderów nowego urządzenia jeszcze przed premierą.

Namacalnym dowodem rozwoju Asusa jest jednak kolejny z zaprezentowanych w Tajpej tabletów – Eee Pad MeMO 3D. Znany nam już od początku roku slate doczekał się ekranu, na którym obraz trójwymiarowy będziemy mogli podziwiać bez uciążliwych okularów.

Nvidia pochwaliła się nie tylko błyskotkami produkowanymi przez w dalszym ciagu rozwijany projekt Kal-El, szerzej znany jako czterordzeniowa Tegra 3. Przedstawiciele prasy mogli spojrzeć także na testowy tablet ze wspomnianym chipsetem i przekonać się na własne oczy jak wyglądają gry sportowane na platformę prosto z blaszaków na przykładzie Lost Planet 2. I jeśli to już rozgrzało Was do granic czerwoności, a wrodzona niecierpliwość każe chodzić Wam po suficie, lekkie ukojenie: prawdopodobnie pierwszym tabletem wyposażony w cztery rdzenie Supermana będzie Motorola XOOM 2. Jej premiera – jeśli wierzyć plotkom – we wrześniu.

Computex 2011 to także okazja, której nie zmarnował Intel, choć prawdę powiedziawszy spodziewaliśmy się większej pompy i konkretnych dat w odniesieniu do prezentowanych produktów z układami Intel Oak Trail. Gigant procesorów x86 pragnie dopomnieć się o swój kawałek placka w rynku urządzeń mobilnych, skoro obecni są już na nim Texas Instruments, Samsung, Qualcomm i Nvidia. Prezentując kilka ze swoich produktów dał wyraz swojemu poważnemu podejściu do tematu, zacierając delikatnie niemiłe wrażenie po – jeśli nie liczyć MeeGo – bezowocnej współpracy z Nokią. Urządzeniom z Oak Trail trochę jeszcze brakuje do komfortowej pracy i raczej nie spodziewamy się ich szybkich premier rynkowych.

Jak chodzi o samą Nokię, to jej produkty w obszarze smartfonów chylą się już ku upadkowi. Oto ostatni badania Nielsen wskazują, że udział fińskiego producenta spadły do 2 proc. Android tymczasem pnie się bezustannie w górę odnotowując w najnowszych analizach 36 proc. Sam szef Nokii Stephen Elop przyznał, że Android miażdży produkty jego firmy w Europie i Chinach.

Korea natomiast już chyba dawno pożegnała europejskie produkty telekomunikacyjne, skoro Samsung Galaxy S II w ciągu pierwszego miesiąca sprzedaży zanotował 1 milion sprzedanych smartfonów. Koreański nie lubi jednak spoczywać na laurach. W przygotowaniu są już kolejne wersje Galaxy S II oznaczone jako GT-I9103 z SoC Nvidii Tegra 2 oraz GT-I9101 z układem TI OMAP4430. Co więcej, prasa już wieszczy SGS 3 na pierwszą połowę przyszłego roku.

A tymczasem HTC pieczołowicie stara się budować społeczność wokół swoich urządzeń. Wiernych fanów firmie nie można odmówić, ale przecież najważniejsza jest komunikacja z klientem i wychodzenie naprzeciw jego oczekiwaniom. Tajwański producent – po ogłoszeniu wcześniej zdjęciu blokad z bootloaderów – oznajmił uruchomienie dwóch narzędzi ułatwiającym developerom dostosowywanie swoich aplikacji do urządzeń z Sense UI. Z kolei dla tych, którzy preferują rozrywkę, przygotowywana jest usługa, której nazwa została w mijającym tygodniu zarejestrowana: “HTC Play“.

Podobne plany ma też Qualcomm, który obwieścił uruchomienie Snapdragon Game Pack – dedykowanego urządzeniom z procesorem Snapdragon sklepu z grami, wzorem Nvidia Tegra Zone w Android Market. Nie chcąc zarazem pozostawać w tyle, firma zapowiedziała prezentację czterordzeniowych procesorów własnego autorstwa.

W tyle nie pozostaje także Texas Instruments, który w ramach popularnej platformy OMAP4 pokazał światu procesor OMAP4470. Jest to wielordzeniowy układ z zegarem 1,8 GHz, w skład którego wchodzą dwa silniki ARM Cortex-A9 MPCore 1.0 GHz oraz dwa rdzenie ARM Cortex-M3 266 MHz odpowiadające za przetwarzanie multimediów.Podobne Posty