Dell Streak 5 – najmniejszy z tabletów, największy pośród smartfonów. Czym tak na prawdę jest jeden z najnowszych produktów rodem z Round Rock w Teksasie. I choć producent promuje sprzęt jako slate, my skłonni jesteśmy stwierdzić, że jest on hybrydą.

Do 3 marca 2010 odpowiedź na pytanie „jaki jest najwygodniejszy gadżet mobilny?” była nader prosta: smartfon. Wraz z premierą pierwszego tabletu z jabłkiem w logo, entuzjaści elektroniki użytkowej napotkali poważną przeszkodę, która rozdarła ich szeregi niczym morski klif rozdziera fale sztormu. Część obrała spokojne wciąż wody morza telefonów komórkowych, pozostali rzuceni zostali na burzliwą kipiel rynku slate’ów. Tablet nie smartfon, smartfon nie tablet – co wybrać? Zaczęły pojawiać się nieśmiałe odpowiedzi „połączmy je w jedno!”. Ale jeszcze zanim Honeycomb zapoczątkował trwający wciąż marsz pod dominację, amerykański Dell rozpoczął prace nad swoją propozycją. Tak zrodził się Streak 5, w którego dusze wkradł się Android 2.2 Froyo.

Tak, my też uważamy, że taki system w tym konkretnym zastosowaniu może wydawać się przestarzały. Mamy jednak na uwadze narzekania ViewSonic na wsparcie ze strony Google przy dostosowywaniu Honeycomb dla tabletów 7-calowych. Niewykluczone, że Dell natknął się na podobny problem w sowich laboratoriach. Wierzymy, że firma planując zwiększenie konkurencyjności swoich produktów na tym obszarze, wykorzysta nadarzającą się okazję i opracuje aktualizację. W końcu prócz mniejszego niż 10 cali ekranu, Streak 5 to także procesor Qualcomm Snapdragon. I – trzeba mu to przyznać – bardzo sprawnie się z nim współpracuje.

Dell Streak 5 - wyniki w Quadrant
Dell Streak 5 - wyniki w Quadrant

Pierwsze wrażenia

Gdy pewnego czerwcowego dnia otwieraliśmy przesyłkę od polskiego oddziału Dell, oczom naszym ukazał się solidnie wykonany sprzęt w czarnej, aluminiowo-plastikowej oprawie. Dało się poznać, że był to model testowy po przejściach, więc po uwzględnieniu poprawek na ten fakt sporządziliśmy dla Was poniższy film. Stwierdzamy jednogłośnie: obudowa to jeden z najmocniejszych punktów tego tabletu.

 

Kiedy odpaliliśmy tę maszynę, trochę dostało nam się po oczach. Choć matryca to zaledwie LCD TFT, przy pełnej jasności obraz na prawdę jest żywy. Przyznajemy, 5 cali to przekątna, przy której praca z dotykowym ekranem staje się na rzeczywiście komfortowa, a rozdzielczość 480 x 800 nie wymaga szkła powiększającego. Szybki ruch placem po ekranie i… lekkie przycięcia. Firmowy interfejs Della, Stage UI, cierpi na brak optymalizacji. Skąd ten wniosek? Ano sprawdziliśmy na urządzeniu także LauncherPro, który śmigał aż miło, prawie jak TouchWiz na SGS 2.

Niestety, UI to nie jedyny mankament zainstalowanej wersji systemu. I choć firmowe widgety są na prawdę interesujące i wygodne, to nie możemy wymazać z pamięci naszej irytacji przy testowaniu odtwarzania filmów z YouTube. Szewc czułby się zażenowany gdyby słyszał nasze groźby przy próbie wyjścia z aplikacji. Pomogło dopiero rozwiązanie ostateczne – wyjęcie baterii.

Codzienne funkcjonowanie tabletu – jako telefonu – nie nastręcza większych problemów. Może poza jednym: to nie jest urządzenie, które wygodnie trzyma się przy uchu. Kłopotem nie jest waga, która według specyfikacji to 220 gramy. To gabaryty. Jak człowiek o potężnych dłoniach miałem problemy z dłuższym utrzymaniem Streak’a w ręce. Odradzam przeto jego codzienne wykorzystywanie. Do czego zatem się nadaje? Jest idealnym rozwiązaniem dla pracowników korporacji, których drugim domem stały się już samoloty. Sprawdzi się także w zastosowaniu przedsiębiorców prowadzących lokalne interesy w przypadku braku pod ręką laptopa. Nie przesadzimy także, jeśli uznamy Streak 5 za następcę iPAQ’ów. Przynajmniej pośrednio.

A co oprócz pracy? 5 cali w zupełności wystarczy by nadrobić zaległości w serialach w trakcie podróży albo wyszumieć się w jednej z ulubionych gier. Także 3D. Cordy, GunBros o Angry Birds nawet nie wspominając. I podczas gdy gra w Doodle Jump jest wyjątkowo nieporęczna, Cut the Rope to czysta poezja. No i moje „personal besty” z Kairosoft nabrały zupełnie innych wymiarów, gdy wybór opcji nie jest równoznaczny precyzyjnym celowaniem w przycisk.

Dla fotografów mamy złą wiadomość, Dell Streak 5 nadaję się tylko na małe rodzinne uroczystości, urządzaniem nie zainteresuje się nawet domorosły fotograf ślubny.

Dell Streak 5 - przykładowe zdjecie

Dell Streak 5 – parametry

 

Procesor Qualcomm QSD8250 (Snapdragon I gen) z zegarem 1GHz
System Android 2.2
Pamięć 512 MB ROM, 512 MB RAM
Wymiary 152.9 x 79.1 x 10 mm
Waga 220 g
Wyświetlacz 5″ o rozdzielczości 480 x 800
Sieci GSM 850 / 900 / 1800 / 1900
3G Network     HSDPA 900 / 2100
HSDPA 850 / 1900 / 2100
Manipulator ekran dotykowy
GPS Tak z A-GPS
Technologie komunikacyjne Bluetooth® 2.0 z A2DP
Wi-Fi 802.11 b/g
USB 2.0
Aparat 5MP z Dual-LED, przedni 2MP
Wspierane formaty audio MP3/WAV/WMA/eAAC+
Wspierane formaty wideo MP4/H.264/H.263/WMV
Bateria 1530 mAh 

Czuwanie do 400 h
Rozmowy do 9 h 48 min

Karta pamięci microSD™ do 32 GB
Zasilacz Tak
Funkcje specjalne Zestaw czujników – akcelerometr, zbliżeniowy
port HDMI
Gorilla Glass

Wideorecenzja, c.d.



630 KOMENTARZE

  1. Nie żebym marudził, ale znowu nowa szata graficzna (dopiero co sie przyzwyczaiłem do temtej), nie żebym narzekał, ale jak na razie 1 rzecz mi przeszkadza – w tym górnym okienku co są 3 artykuły do wybory i duże okienko pokazujące 1 z nich przydałaby się opcja, że jak sie kliknie rolką myszy na artykule (po prawej – do wyboru) to sie odrazu otwiera. Poza tym wszystko cacy.

    A co do artykułu to musze przyznać całkiem niezła recenzja uwzględniająca wszystkie ‚pierdoły’ które stwarzają, że lubimy (lub nie) daną rzecz o których ludzie zazwyczaj nie piszą.

    • Poprzedni szablon został lekko skrytykowany, poza tym zmieniła się koncepcja Androidala.
      OK, slider będzie poprawiony, dzięki za uwagi.

  2. No właśnie streak ;), jak na razie doszedłem do 4,3″ w hd2 i to też się wydawało sporo do czasu jak się człowiek przyzwyczai.
    Dzisiaj już 3gs kolegi ekranem szału nie robi :).

    Może wyjdzie jakieś 4,5″ :D

  3. W częsci pierwszej testu autor Miły powiedział, że tylny aparat jest VGA o rozdzielczości 0.3MP, a w specyfikacji technicznej jest 2MP. Mała pomyłka.

Comments are closed.