Kontynuując temat rozpoczęty artykułem o Emulator ROMs, prezentujemy Wam pierwszą partię emulatorów gier dostępnych dla Androida. Skupmy się na początek na systemach opracowanych przez istniejącą na rynku gier od… 1889 roku [sic!] japońską firmę Nintendo. Oto przed Wami zbiór: NESoid, GBCoid, GameBoid i SNesoid.

Nie czarujmy się – emulator nigdy nie będzie w 100 procentach wierny oryginałowi. Systemy powstałe w latach 80. i 90. ubiegłego stulecia, tworzone były z przeznaczeniem dla ówczesnych podzespołach. Wraz z rozwojem przemysłu skupionego m.in. w Dolinie Krzemowej, postęp techniczny, miniaturyzacja i zwiększanie mocy obliczeniowej procesorów parły do przodu. Dla oprogramowania powstałego w latach 80. dzisiejszy sprzęt jest stanowczo za szybki. Dlatego też emulacja staje się na wagę złota. Wszak można wykorzystać choć kilka procent mocy procesorów osiągających niewyobrażalne dla nich prędkości. I przywrócić im tym samym drugą młodość.

Kiedy Nintendo w 1983 roku wprowadziło do sprzedaży 8-bitową konsolę Nintendo Entertainment System (w Japonii znaną pod nazwą Famicon) zapewne nie spodziewano się, że produkt ten sprzeda się w liczbie blisko 62 milionów egzemplarzy i stanie się fundamentem późniejszego sukcesu firmy. Dalsze systemy wydane przez firmę, w tym GameBoy, Super Nintendo czy najnowsze – Wii – ugruntowywały tylko status weterana rynku.

Zanim przyjrzymy się bliżej każdemu z emulatorów, zdradzę w jaki sposób odbywa się sterowanie w każdej z gier. Tam, gdzie system pozwala na multitouch, zarówno D-Pad sterujący jak i przyciski wyświetlane mogą być na ekranie i to za ich pomocą możemy przyfanzolić głową wąsatego hydraulika w najbliższą cegiełkę. Ale to rozwiązanie sprawdza się wyłącznie na telefonach z dużymi ekranami. Dlatego w słabszych aparatach lepszym rozwiązaniem jest możliwość wykorzystania trackpada jako elementu do kontroli ruchu. I tu ukłon w stronę leworęcznych. Ekran możemy obrócić o 180 stopni, a tym samym kontrolować D-Pad lewą ręką. Tak portrait lub landscape. Oprócz tego NESoid, GBCoid, GameBoid i SNesoid współpracują zarówno z Emulator ROMs jak i z jego alternatywą – RomGripper.

Spójrzmy na emulatory chronologicznie. Nesoid to rzecz jasna emulacja NESa. A w co możemy zagrać? Sama klasyka – Super Mario Bros., Donkey Kong, Popeye. Oprócz tego wykorzystać możemy także bios sytemu cheat’ów firmy Codemasters Game Genie, a także system czytnika dysków Famicon Disk Cards, który obsługiwał tańsze w produkcji dyski, a dostępny był jedynie na rynku japońskim.

Nesoid - Mario Bros.

Dalej w kolejce ustawia nam się GBCoid, stworzony z myślą o grach wydanych na przenośne konsole GameBoy Classic/Pocket/Light i GameBoy Color. Także i tutaj możemy poszaleć w tytuły charakterystyczne dla systemu: Tetris, The Legend of Zelda, Super Mario Bros. Rzecz jasna – tam gdzie to możliwe – wyświetlany obraz jest kolorowy. Ze względu na to, że pierwsze konsole wyposażone były jedynie w czarno-biały ekran, starsze tytuły nie będą powalały feerią barw.

GBCoid - Battletoads

Dla wszystkich tych, którzy m.in. z rozrzewnieniem wspominają epokę gdy na pierwszym piętrze warszawskiego Kidilandu można było pograć na SNESie, stworzony został SNesoid. 16-bitowa konsola to rzecz jasna Super Mario World, Chrono Trigger, Zelda czy Donkey Kong Country. Oryginalne kontrolery posiadały 4 przyciski A,B,X,Y, a także L i R. W tym momencie niezwykle przydatna staje się możliwość ukrycia z ekranu niepotrzebny buttonów. Nadmiar tychże staje się w niektórych momentach rozgrywki mocno irytujący.

SNesoid - Donkey Kong Country

Wreszcie Gameboid obsługujący gry wydane na jedną z pierwszy 32-bitowych konsol przenośnych – Game Boy Advance i Advance SP. Pierwsza wersja konsoli posiadała wyświetlacz LCD o wielkości 2,9 cala o rozdzielczości 240×160 pikseli w kolorze 15-bitowym, a więc mocno zbliżonym do tych, dostępnych w telefonach z Androidem. Liczba tytułów jest imponująca, ale decyzja w co grać jest już sprawą indywidualną.

GameBoid - Metal Slug Advance

Wszystkie opisane powyżej emulatory dostępne są w bezpłatnej wersji Lite. Aby pozbyć się jednak irytujących reklam (w trakcie emulacji nie są wyświetlane), możemy zakupić interesujący nas emulator w Android Market. GBCoid to koszt 2.99$, Gameboid 4.99$, Nesoid 3.98$, a SNesoid – 3.99$.

Comments are closed.