Gry czołgowe - dlaczego większość z nich traktuje o IIWŚ?

W internecie, można znaleźć mnóstwo, mniej lub bardziej udanych, gier o tematyce czołgowej. Co ciekawe, większość z nich, przenosi gracza, do czasów IIWŚ. Dlaczego tak jest? Przecież można by oprzeć nowoczesną grę „czołgową” na pojazdach, istniejących w czasach dzisiejszych. Jest przecież sporo konstrukcji, które można by wykorzystać w wielu zmaganiach.

Gry czołgowe - dlaczego większość z nich traktuje o IIWŚ?

Dlaczego więc IIWŚ?

1. Ewolucja broni pancernej, w czasie trwania IIWŚ.

W 1939 roku, czołgi były raczej „w powijakach”. Owszem, istniały dobrej jakości czołgi radzieckie, ale było ich zwyczajnie zbyt mało, by przesądzić o zwycięstwie w znaczeniu strategicznym. Kolejne lata przynosiły powstawanie coraz to lepszych maszyn, takich jak słynne Tygrysy czy Pantery. Oczywiście ewolucja czołgów nie dotyczyła jedynie maszyn niemieckich. Obejmowała ona także czołgi amerykańskie (Pershing), czy też czołgi radzieckie (konstrukcje serii IS). Dziś wprowadzane w czołgach zmiany, nie są już tak widowiskowe. Dlatego tematyka IIWŚ, tak często przewija się w pozycjach typu Gry czołgi online z Valhalla.pl.

2. Słynne, epickie starcia

Okres IIWŚ, to przede wszystkim czas słynnych starć pancernych (Prochorowka, Ardeny itd). Jest to młyn na wodę dla wszystkich producentów gier, którzy bardzo często kopiują spotykane wcześniej standardy i po raz kolejny umiejscawiają nas w tych samych lokacjach. Czy ma to sens? Decyzja należy do gracza…

Niemniej, znalezienie się po raz kolejny w Stalingradzie, na Łuku Kurskim bądź w Berlinie, ma swój specyficzny urok. I dlatego, tak bardzo kochamy tego typu gry.

3. Specyficzna taktyka…

Okres IIWŚ to czas w którym taktyka walk pancernych była dość charakterystyczna. Nie było tak jak dziś, broni rakietowej zdolnej niszczyć wroga z odległości kilku kilometrów, czy też zaawansowanych pocisków uranowych, rozbijających każdy pancerz czołgu. W okresie IIWŚ, większą rolę grała odpowiednia taktyka i umiejętności poszczególnych czołgistów. Walki toczyły się na z reguły mniejszych dystansach. Ponadto, ogromną rolę odgrywały właściwości pancerza czyli nie tylko jego grubość, ale też – nachylenie względem nadlatującego pocisku. Tym samym, możliwe było nawet wygranie bezpośredniego starcia nawet przez lżejszy i mniej opancerzony czołg.

Podsumowanie

Gry czołgi online, są pozycjami kochanymi przez wielu z graczy, głównie ze względu na przewijający się w nich motyw Drugiej Wojny Światowej. Na przykładzie niektórych gier (umiejscowionych w dzisiejszych czasach), widać, że wciąż większą popularnością cieszy się klasyczna, drugowojenna klasyka.

Comments are closed.