Saturday, April 10th 2021

paź
2020
9

Hulajnoga elektryczna – czy jest bezpieczna?

Wśród hulajnóg elektrycznych rozgorzała w ostatnim czasie pewna kontrowersja. Jest wiele osób, które uważa je za niebezpieczne i sądzi, że korzystanie z nich powinno być lepiej uregulowane prawnie. Jak jest w rzeczywistości? Czy hulajnogi elektryczne są bezpieczne i jakich zasad należy się trzymać podczas korzystania z nich?

Hulajnoga elektryczna

Nauka czyni mistrza

Większości ludzi zdarzyło się przynajmniej kilka razy upaść, zanim nauczyli się dobrze jeździć na rowerze. Podobnie będzie z hulajnogą elektryczną. Dlatego też na początku należy jeździć stosunkowo powoli i podwyższać prędkość dopiero, kiedy już opanujemy swobodną jazdę na poprzednim ustawieniu.

Do momentu, kiedy będziemy czuli się z hulajnogą komfortowo, lepiej jest unikać miejsc, w których porusza się na niewielkiej przestrzeni wiele osób bądź często jeżdżą samochody. Warto też wybrać model przyjazny początkującym, łatwy i wygodny do kontrolowania. Informacje o takich modelach znaleźć można m.in. na Tech Polska.

Hulajnogi mają tryb normalny i turbo

W większości przypadków hulajnogi mają kilka trybów. Zdarzają się oprócz trybów standardowych wolniejsze tryby eco, zużywające mniej energii elektrycznej, są też tryby turbo, które pozwalają się rozpędzić do naprawdę imponujących prędkości.

Z trybów turbo należy korzystać z rozwagą. Z pewnością nie w gąszczu miejskim, wypełnionym pojazdami i ludźmi, a jedynie na pustych, równych odcinkach drogi czy w skateparkach. Wysoka prędkość sprawia, że nie tylko mamy mniej czasu na reakcję, kiedy na przykład ktoś znienacka wejdzie nam pod koła, ale też wyhamowanie zajmie dłużej.

Opisy poszczególnych hulajnóg, w tym informacje dotyczące ich maksymalnej prędkości, można znaleźć między innymi na portalach technologicznych, takich jak Tech Polska.

Odpowiednie zabezpieczenia to podstawa

Kask i ochraniacze na łokcie oraz kolana to podstawa przy podróżowaniu przy pomocy hulajnogi elektrycznej, zwłaszcza przy większych prędkościach. Niestety, nie wszyscy decydują się na korzystanie z nich, zwłaszcza wśród osób dorosłych.

Jest to poważny błąd, ponieważ z takimi akcesoriami jazda hulajnogą elektryczną jest znacznie bezpieczniejsza, a bez nich – ryzykujemy w razie upadku czy uderzenia w coś przede wszystkim obrażeniami głowy, które mogą być bardzo niebezpieczne. Dlatego też zawsze należy zaopatrzyć się potrzebny sprzęt ochronny. Znacząco redukujemy w ten sposób ryzyko połamanych kończyn, nie mówiąc już o poważniejszych urazach.

Mało kto, zwłaszcza na początku swojej przygody z hulajnogami elektrycznymi, nigdy nie będzie miał przynajmniej małego wypadku. Analogicznie, są kierowcy samochodów, którzy przez całą swoją kilkudziesięcioletnią karierę nie mieli stłuczki czy innego problemu tego typu, ale jest to raczej rzadkość. Musimy przy tym pamiętać, że na drodze wiele zależy nie tylko od nas, ale także od innych uczestników ruchu. Nawet, jeśli my jesteśmy ostrożni i dobrze jeździmy, to nie powiedziane, że tak samo będą robić inni ludzie, przez co spowodują wypadek z naszym udziałem.Podobne Posty

advert