Monday, September 28th 2020

lut
2020
6

Jak chronić się przed cyfrową kradzieżą tożsamości?

Popularne portale technologiczne https://techpolska.pl/ co chwilę donoszą o kolejnym ataku hakerów czy wycieku danych, a mimo to bardzo wiele osób wciąż stosuje hasła w rodzaju „qwerty” czy „123456”. Nie każdy zdaje sobie sprawę z faktu, jak prawdziwym i potencjalnie druzgocącym ryzykiem w Internecie jest kradzież tożsamości. Wbrew pozorom nie jest to też często wcale trudne działanie do wykonania. Wobec tego jak chronić się przed cyfrową kradzieżą tożsamości?

Jak chronić się przed cyfrową kradzieżą tożsamości?

Ustaw hasło na komputer i Wi-Fi

Prawdziwą plagą są komputery niezabezpieczone hasłem, a także otwarte sieci Wi-Fi. W ten sposób co prawda ułatwiamy sobie życie i oszczędzamy czas, ale niesie to za sobą także ogromne ryzyko. Nie trzeba być profesjonalnym hakerem, żeby umieć skorzystać z takiej okazji i uzyskać dostęp do ważnych dla nas plików, programów i kont.

Nie zapisuj haseł – zapamiętuj je

Obiektem wielu żartów była sytuacja, w której w telewizji pokazano przyklejoną na rządowym komputerze karteczkę przylepną z danymi logowania, które były przy tym niezwykle proste, krótkie i podatne na atak hakerów. Zapisywanie haseł, czy to na karteczce samoprzylepnej, czy w pliku tekstowym na komputerze, nie jest mądrym rozwiązaniem i zostawia furtkę, pozwalającą na łatwą kradzież tożsamości.

Zapamiętywanie haseł wydaje się trudne, zwłaszcza, jeśli są one długie i skomplikowane (czyli takie, jakie powinny być), jednak wymaga to tylko odrobinę praktyki, a szybko zaczniemy je wpisywać nawet bez zastanawiania się nad nimi. Takie rozwiązanie jest również o niebo bezpieczniejsze.

Twórz złożone hasła i nie powtarzaj ich

Im bardziej złożone jest hasło, tym lepiej i bezpieczniej. Złożoność w tym wypadku oznacza długość, a także różnorodność (czyli wykorzystanie zarówno małych i dużych liter, jak i cyfr oraz znaków specjalnych).

Nawet złożonych haseł nie powinniśmy powtarzać na różnych stronach, ponieważ jeśli jedna z nich doświadczy wycieku, hakerzy uzyskają jednocześnie dostęp także do innych kont.

Często zmieniaj hasła

Nawet jeśli nasze hasła są trudne do złamania, nie będzie to miało dużego znaczenia, jeśli będą częścią wycieku danych z portali, na których się rejestrowaliśmy. Niestety, nie zawsze dowiemy się o takich wyciekach od razu, warto więc prewencyjnie zmieniać hasła co jakiś czas, nie ważne, jak bardzo wydają się one bezpieczne.

Warto śledzić popularne portale technologiczne https://techpolska.pl/ w poszukiwaniu informacji o atakach hakerów na strony, na których byliśmy zarejestrowani.Podobne Posty

https://caseworld.pl/