Sunday, August 9th 2020

lis
2019
12

Jak działają zagłuszacze GPS?

Łączność bezprzewodowa opiera się najczęściej na sygnałach radiowych o różnych częstotliwościach. Nie inaczej jest w przypadku urządzeń pozwalających na lokalizację samochodu, telefonu, czy wielu innych akcesoriów, które wykorzystują technologię GPS. Sygnały radiowe mogą być jednak zagłuszane przez tzw. zagłuszacze GPS. Pozwalają one na zaburzenie prawidłowego odbierania i nadawania fal radiowych. 

Jak działają zagłuszacze GPS

Gdzie sprawdzają się zagłuszacze GPS?

Urządzenia, których funkcja polega na zaburzeniu sygnału GPS, znajdują swoje zastosowanie podczas pracy jednostek wymienionych w przepisach prawnych. Ograniczenia zostały wprowadzone ze względu na zakłócenia, które mogą być przyczyną zaburzeń w działaniu innych urządzeń wykorzystujących technologię GPS w okolicy. Powodem zmiany przepisów była również możliwość utrudniania działań karetek, czy straży pożarnej podczas akcji ratowniczych.

Wcześniej zagłuszacze GPS były powszechnie wykorzystywane przez m.in. pracowników firm, których pojazdy służbowe mogły być użytkowane zarówno w celach zawodowych, jak i prywatnych. Celem takiego działania jest przede wszystkim chęć ochrony przed śledzeniem przez pracodawcę poza godzinami pracy. Mogły stosować je również firmy przewożące cenne towary, aby znacznie zmniejszyć ryzyko kradzieży. Praktyką stosowaną przez złodziei jest bowiem montowanie nadajników GPS w celu monitorowania trasy samochodu, a następnie przygotowania zasadzki.

Działanie zagłuszacza GPS

Wspomnieliśmy wcześniej o zasadzie działania większości urządzeń opierających swoje prace na emitowaniu oraz odbieraniu fal radiowych, które mogą zostać zakłócone przez zagłuszacze GPS. Ich zadanie polega na generowaniu dużej mocy na konkretne pasmo, przez co urządzenia w obszarze działania “słyszą” jedynie ten sygnał. W ten sposób prawidłowe funkcjonowanie urządzeń GPS jest w pełni uniemożliwione.

Zagłuszacz GPS a prawo

Warto pamiętać, że w większości przypadków użytkowanie zagłuszaczy GPS naraża na wysokie grzywny. Z tego powodu nie należy ich stosować publicznie. Obecnie z tego typu urządzeń mogą bez obaw korzystać wyłącznie służby specjalne. Muszą jednak za każdym razem zgłosić taką aktywność do Urzędu Komunikacji Elektronicznej i uzyskać jego zgodę. Posiadanie zagłuszaczy GPS przez podmioty niewymienione w przepisach oraz osoby prywatne jest obecnie legalne, w przeciwieństwie do ich użytkowania.

Jak bronić się przed zagłuszaczem GPS?

Niestety nie istnieje sprawdzony sposób na walkę z zagłuszaczami GPS. Inaczej jest w przypadku urządzeń zaburzających sygnał GSM, gdyż dane wciąż są gromadzone, a po wyłączeniu zagłuszacza GSM zostaną przesłane do aplikacji monitoringu GPS. W takim przypadku jedyne co może zrobić pracodawca, to bacznie obserwować nagłe przerwy w działaniu nadajnika, specyficzne przeskoki pojazdu na trasie lub niepokojący kilometraż pojazdu firmowego. Warto jednak pamiętać, że takie zjawiska nie zawsze oznaczają oszustwo ze strony pracownika. Ich przyczyną mogą być wymagające warunki atmosferyczne, które również wpływają na pracę urządzeń GPS.Podobne Posty

https://caseworld.pl/