Saturday, July 4th 2020

sie
2019
28

Jak zacząć przygodę z Arduino?

Pojawienie się na rynku Arduino umożliwiło wielu osobom realizację pomysłów, których urzeczywistnienie do tej pory było trudne, a często wręcz niemożliwe. Od premiery urządzenia minęło ponad 15 lat, doczekało się ono w tym czasie kilku modyfikacji i niezliczonej ilości klonów, a fala popularności nie tylko nie słabnie, ale wraz z czasem przybiera na sile.

Jak zacząć przygodę z Arduino?

Fundamenty sukcesu

Wszystko zaczęło się w roku 2003. Poszukiwania alternatywy dla drogich układów prototypowania zaowocowały powstaniem urządzenia łączącego w jedną całość mikrokontroler z podstawowymi układami pomocniczymi. Pomysł okazał się strzałem w dziesiątkę, dekadę później w rękach użytkowników znajdowało się ponad 700 000 urządzeń. Ta imponująca liczba to jednak tylko ułamek nieodzwierciedlający rzeczywistej sytuacji rynkowej. Producent zdecydował się bowiem na udostępnienie dokumentacji i wdrożenie urządzenie na zasadach otwartego źródła, co oznacza, że każdy chętny zyskał prawo do budowy własnej wersji sprzętu, a ochronie podlega jedynie nazwa Arduino. Ta sytuacja uniemożliwia oszacowanie choćby przybliżonej ilości rzeczywiście powstałych urządzeń, z pewnością jednak możemy mówić o milionach sztuk.

Na ten ogromny sukces złożyło się kilka czynników. Pierwszym jest oczywiście cena. Pierwotne założenia mówiące o stworzeniu funkcjonalnego urządzenia przy wykorzystaniu minimalnych nakładów udało się utrzymać do dziś. Duży wkład mają tu niezależni producenci wytwarzający wersje dedykowane do konkretnych zastosowań. To sprawia, że każdy użytkownik zyskuje możliwość zakupu sprzętu dopasowanego do jego preferencji, bez potrzeby płacenia za dodatkowe, niewykorzystane komponenty. Drugi czynnik to wspomniana funkcjonalność. Już podstawowy model oferuje taką liczbę złącz pozwalających na podłączenie modułów zewnętrznych, że jedynym ograniczeniem staje się wyobraźnia projektanta. I wreszcie czynnik trzeci, być może najważniejszy. Cały projekt Arduino został opracowany z myślą o stworzeniu środowiska maksymalnie przyjaznego dla użytkownika – począwszy od integracji wszystkich niezbędnych podzespołów, a skończywszy na koncepcji oprogramowania.

Bogactwo możliwości i niewygórowane ceny

To właśnie środowisko programistyczne sprawia, że Arduino zyskało popularność zarówno wśród inżynierów, jak i w gronie zwykłych użytkowników, często nieposiadających przygotowania technicznego. Programowanie odbywa się wprawdzie w oparciu o język C/C++, jednak autorom udało się stworzyć jego uproszczoną, wygodniejszą wersję. Wiele funkcji uległo zautomatyzowaniu, ewentualne błędy są wyraźnie sygnalizowane, a od użytkownika wymaga się opanowania jedynie podstawowych zasad składni.

Dodatkowe ułatwienie stanowi szeroki wybór zewnętrznych komponentów, które można podłączyć do urządzenia. Mogą to być czujniki mierzące temperaturę, wilgotność, natężenie hałasu czy ruchu, a także urządzenia aktywne. Sprzęt doskonale radzi sobie na przykład ze sterowaniem oświetlenia i silnikami. Co ważne, części Arduino są powszechnie dostępne, a ich ceny prezentują się bardzo przystępnie.

Rozpoczęcie przygody z Arduino jest proste nawet dla osób całkowicie niedoświadczonych. Bez trudu znajdą one mniej lub bardziej rozbudowane zestawy startowe, wyposażone we wszystko, co niezbędne, by wkroczyć w magiczny świat współczesnej technologii. Niewyczerpane źródło inspiracji stanowią zasoby internetu, znajdziemy tam zarówno zaawansowane projekty wykorzystujące tę platformę do sterowania instalacjami fotowoltaicznymi, jak i przykłady budowy zdalnie sterowanych samochodzików. Arduino w efektowny sposób połączyło naukę z zabawą.Podobne Posty