Tuesday, October 20th 2020

cze
2016
22

Książka na prezent dla nastolatki

Chociaż dane statystyczne są zatrważające – niewiele ponad 30% Polaków czyta książki – to jednak półki księgarskie uginają się pod stosami literatury. Wiele spośród książkowych bestsellerów, to literatura młodzieżowa. Wśród niej zdecydowanie dominują książki skierowane do nastolatek. Owszem, oferta dla chłopców też jest ciekawa, ale znacznie mniejsza.

Książka na prezent dla nastolatki

Co czytają nastolatki?

Z literaturą zawsze jest ten problem, że trzeba utrafić w czyjś indywidualny gust. Na szczęście istnieją lektury, które polecić można zawsze, są ponadczasowe i mają przesłanie, które broni się nawet wiele lat po premierze. Niektóre z nich przechodzą z pokolenia na pokolenie i są żelaznym repertuarem na półkach z książkami dla nastolatek.

Prezenty dla nastolatek z Goodies.pl to jednak zazwyczaj książki nowe, takie które w danym sezonie są po prostu… modne. Warto zorientować się co nastolatka ma na półkach i pójść podobnym tropem, albo po prostu zapytać w księgarni. To drugie rozwiązanie jest o tyle dobre, że księgarz zapewne poleci nam nowości. Jest więc mało prawdopodobne, że te książki już znajdują się w jej domowej biblioteczce.

Ponadczasowe klasyki

Do takich książek należą cykle autorstwa Lucy Maud Montgomery, zwłaszcza ten o Ani, którego pierwszy tom bywa lekturą szkolną. Większość dziewczyn, u których szkoła nie zabiła jeszcze zainteresowania przygodami rudowłosej nastolatki, chętnie się gnie po opis jej dalszych dziejów w kolejnych tomach cyklu.

Nieco trudniej jest już z klasyką romansu, w rodzaju Jane Austen, choć na korzyść tej literatury przemawiają wciąż powstające nowe ekranizacje. Rozsądnym krokiem może być za to sięgnięcie po którąś z polskich autorek sprzed lat, np. Małgorzatę Musierowicz i jej cykl „Jeżycjada”. Warto jednak pamiętać że rozpoczęta wiele lat temu seria (nadal kontynuowana!) może być początkowo trudna, bez objaśnienia pewnych kwestii społeczno-obyczajowych.

Modne gatunki, modni autorzy

Książkowe prezenty dla nastolatek nie mogą być przede wszystkim nudne. Obecnie sporo jest na rynku pozycji, które łącza ze sobą elementy charakterystyczne dla literatury dziewczęcej (są w nich więc wątki romantyczne, młode bohaterki i zadanie, jakie mają do wykonania) z prozą gatunkową. Mamy więc literaturę grozy dla nastolatek, powieści fantasy dla dziewcząt. Stosunkowo niewiele pisze się dziewczęcych kryminałów, ale też zapewne dałoby się coś takiego znaleźć.

Dla młodszych nastolatek warto wybrać fantastyczny cykl Rafała Kosika „Felix, Net i Nika”, może się spodobać nawet fanom Harry’ego Pottera, choć w sumie książki polskiego autora są trochę mądrzejsze. W przypadku trochę starszej czytelniczki może to być seria „Igrzyska śmierci” Suzanne Collins, znana z ekranizacji. Nieco bardziej mrocznym, ale na pewno dobrym wyborem będzie również saga „Zmierzch” Stephanie Meyer. Warto też zwrócić uwagę na nowe książki, utrzymane w podobnej stylistyce, co te bardziej znane utwory. Ciągle ukazują się nowe tytuły, pomoże to więc uniknąć zakupu książki już przeczytanej.

W przypadku młodzieżowych wersji prozy gatunkowej, plus jest taki, że nastolatka może polubić dany gatunek na tyle, że nie przerwie kontaktu z książkami, kiedy dorośnie.Podobne Posty

https://caseworld.pl/