Platforma Android jest dostępna na podstawie licencji Apache Liecense. Nie jest więc związana z jakimikolwiek ograniczeniami praw autorskich. Ale oczywiście Google nie po to inwestuje pieniądze w ten projekt, żeby potem wszystko było za darmo. Google planuje na tym zarobić sporo pieniędzy. Zastosowanie Apache License daje bowiem możliwość oferowania komercyjnych aplikacji dla platformy Android. Oferowanie komercyjnych aplikacji będzie drugim, po usługach reklamowych, źródłem przychodu z platformy Android. Być może Google stworzy globalną sieć afiliacyjną, przez którą będzie udostępniać programy i przez to zarabiać pieniądze. O ile Google jest liderem na rynku wyszukiwarek internetowych, ma potężne możliwości i doświadczenie jeśli chodzi na przykład o działania marketingowe w Internecie, modelowanie statystyczne zjawisk związanych z Internetem, to w tworzeniu aplikacji i programów Google nie ma wielkich osiągnięć – jest wiele firm które mogę pochwalić się większym i bogatszym dorobkiem. I właśnie na reklamowaniu i dystrybucji komercyjnych aplikacji na platformę android Gogle będzie zarabiać pieniądze. Oczywiście do tego wszystkiego potrzebni jeszcze będą wydawcy i właściciele serwisów internetowych, którzy na swoich stronach będą zamieszczać linki do miejsca gdzie można kupić te komercyjne aplikacje.
Program afiliacyjny będzie zapewne budowany na tej samej idei jak skierowania, znane chociaż ze sposobu rozpowszechniania przeglądarki internetowej Firefox.
Ciekawym rozwiązaniem może być oprogramowanie sponsorowane, opisane w poprzednim poście. W tym przypadku Google uczestniczyłoby w zyskach z reklam wyświetlanych w oprogramowaniu sponsorowanym.

Comments are closed.