Saturday, June 6th 2020

lut
2009
15

Przeglądarka, www i transfer danych

Pierwszy, dostępny w Polsce, telefon komórkowy z platformą Android – Era G1 – będzie sprzedawany z abonamentem w skład którego wchodzi 500MB transferu danych poprzez infrastrukturę operatora.
Większość tego transferu będzie wykorzystana przez przeglądarkę. Użytkownicy telefonu będą przez nią oglądać strony www. Poza tym komunikacji z Internetem wymagają takie, zainstalowane standardowo aplikacje, jak Android Market, Google Maps, program od obsługi poczty elektronicznej oraz inne aplikacje, które zostaną później zainstalowane.

Przeglądarki internetowe w telefonach komórkowych mają funkcje, które pozwalają na minimalizację transferu, poprzez stosowanie lepszej kompresji grafiki, czy też nie ściągając tych elementów dokumentu html, które nie mogą zostać wyświetlone.
Pierwsza funkcja to większa kompresja grafiki. Odbywa się to kosztem jakości – zdjęcia mają mniejsze rozmiary, ale pojawiają się artefakty.
Poniżej zdjęcie oryginalne, ściągnięte ze strony przez Firefoxa i zdjęcie ściągnięte przy pomocy przeglądarki z platformy Android. Kompresja jest widoczna, z pierwotnych 70,4 KB rozmiar został zredukowany do 7,71 KB. Odbyło się to kosztem jakości.

green_mountains

green_mountains2

Kolejna funkcja, która pozwali zredukować transfer to pamięć podręczna, w której są trzymane wcześniej ściągnięte elementy strony, i których nie trzeba ponownie ściągać na telefon wchodząc na podstrony czy po raz kolejny na tą samą stronę. To rozwiązanie ma też swoje wady jak zajmowanie miejsca w pamięci telefonu, przez wcześniej ściągnięte pliki.

Powyższe funkcje potrafią zredukować transfer – i tak główna strona onet.pl, która ma ze wszystkim powiązanymi dokumentami ok. 705KB, podczas testów zmieściła się w 455KB transferu, wg. wskazań operatora. Wejście na główną stronę onet.pl i otwarcie kilkunastu podstron to 1,2 MB do 2 MB. Średni czas testowej wizyty to około 30 minut. Na innych portalach tego typu, jak gazeta.pl czy wp.pl wyniki są podobne. Trzeba dodać, że duże portale są szczególnie nieprzyjazne dla mobilnych przeglądarek – jest tam dużo kodu JS, style nie są zminimalizowane itp.
Tak więc przeciętny użytkownik, przeglądający strony www po pół godziny dziennie zużyje miesięcznie w granicach 60MB transferu, przy założeniu że za każdym razem będzie czyścił cashe przeglądarki – realnie ta wielkość będzie mniejsza. Oferowane w pakiecie Era G1, 500 MB powinno wystarczyć na kilka godzin surfowania dziennie, oczywiście przy omijaniu plików wideo i przeglądaniu ogromnej ilości grafiki. A jak ktoś ma dostęp do WiFi to te 500 MB bez problemu wystarczy.Podobne Posty