Saturday, April 10th 2021

gru
2020
3

Przekaźniki wykorzystywane w automatyce – krótkie wprowadzenie dla laików

Przekaźniki to jeden z najczęściej stosowanych elementów w automatyce przemysłowej, budynkowej i innej. Używane są w obsłudze takich układów zasilanych energią elektryczną jak systemy oświetlenia, sterowanie elektrycznymi żaluzjami, systemy ocieplania, systemy wentylacji oraz klimatyzacji pomieszczeń. Znajdują zastosowanie w niemal każdej dziedzinie, której dotyczyć może automatyka. Poniżej przedstawiamy krótkie wprowadzenie w temat przekaźników, z którego dowiesz się, jakie rodzaje tych urządzeń możesz znaleźć oraz dlaczego są wykorzystywane.  

Przekaźnik

Przekaźniki w automatyce – najważniejsze funkcje

Przekaźniki występują w rozmaitych wersjach, różniących się konstrukcją, sposobem działania oraz przeznaczeniem. Mogą także pełnić odmienne, specyficzne funkcje. Przede wszystkim – przekaźniki stosowane są jako elementy pozwalające na obsługę oraz zaprogramowanie sposobu działania poszczególnych układów. Znajdziemy między innymi przekaźniki separujące, powielające sygnał, wykonawcze, interfejsowe i wiele innych.

Dobranie nieodpowiedniego modułu może skutkować zaburzeniem pracy całego układu lub nawet wystąpieniem poważnych awarii. Dlatego konieczne jest, aby przekaźniki dobierać zgodnie z zaleceniem osoby opiekującej się daną siecią.

Konstrukcja przekaźników i najważniejsze zastosowanie

Najważniejszym elementem w budowie każdego przekaźnika – niezależnie od jego rodzaju i przeznaczenia – są styki. Są to elementy pełniące funkcję wykonawczą, których jakość wykonania powinna stać na najwyższym poziomie. Podstawową sprawą w doborze konkretnego przekaźniki będzie przede wszystkim liczba elementów połączeniowych, którymi musimy dysponować. Znajdziemy zarówno przekaźniki jednostykowe, jak i te większe – wyposażone nawet w cztery styki.

Ponadto, przekaźniki mogą się różnić obciążeniem, do pracy z którym są przeznaczone oraz jego typem. Znajdziemy między innymi przekaźniki rezystancyjne, indukcyjne, pojemnościowe i inne.

Przekaźniki o minimalnym obciążeniu styków pełnią przede wszystkim funkcję sygnalizatorów. Pozwalają również na zmianę parametrów przekazywanego sygnału – na przykład na zmianę napięcia lub zwiększenie stopnia obciążalności prądowej.

Przekaźniki wykonawcze pracują z sygnałami elektrycznymi o większej sile. W doborze tego typu urządzeń warto pamiętać o takich parametrach jak obciążenie graniczne czy charakter obciążeń.

Przekaźniki interfejsowe to urządzenia stosowane przede wszystkim w celu separowania obwodów różnych typów, co pozwala zwiększyć obciążenie oraz zwielokrotnić liczbę wejść.Gdzie kupować przekaźniki do automatyki?

Osobom poszukującym pomocy w doborze konkretnego rodzaju przekaźnika polecamy ofertę sklepu internetowego Hazbi. Po produkty Hazbi sięgają zarówno prywatni odbiorcy, poszukujący przekaźników przeznaczonych do systemów automatyki używanej w ich miejscu zamieszkania, jak i właściciele i pracownicy firm montażowych, remontowych i innych. Na ofertę przekaźników składają się dziesiątki różnych produktów dostosowanych do pełnienia funkcji sygnalizacyjnej, wykonawczej oraz wielu innych.

Oprócz przekaźników w ofercie znajduje się również aparatura sterownicza, czujniki, elementy sterowania, systemy sygnalizacji, bezpieczeństwa oraz osprzęt.Podobne Posty

advert