Przygodowe MMO - darmowe czy płatne?

Spora ilość gier przygodowych online dostępna jest bezpłatnie. Stawia to pod znakiem zapytania sensowność płacenia za taką samą rozrywkę, skoro można grać za darmo. Czy jednak na pewno za darmo? I czy to taka sama rozrywka?

Przygodowe MMO - darmowe czy płatne?

Darmowe gry MMO

Gry przygodowe online możemy znaleźć na wielu stronach internetowych. Zwłaszcza te dostępne w wersji przeglądarkowej są często bezpłatne. Czy to jednak znaczy że są całkowicie za darmo? Nie do końca.

Ktokolwiek decyduje się na zainwestowanie swojego czasu i środków w stworzenie gry komputerowej, liczy a to, że zarobi. Owszem, zdarzają się projekty non-profit, jednak zazwyczaj ich żywot jest stosunkowo krótki, w miarę rozwoju środowiska graczy coraz bardziej potrzebna staje się stała obsługa gry przez adminów, co w praktyce sprawia, że albo produkt przejdzie w fazę komercyjną (co jest rzadkością) albo upadnie.

Jak zatem zarabia się na darmowych grach MMO? Przede wszystkim przez wyświetlane reklam. Niekiedy nawet musimy na nie kliknąć, by założyć konto, zalogować się lub przejść do kolejnego etapu. Zdarza się że na adres e-mail podany podczas rejestracji również przychodzą reklamy, ponieważ rejestrując się zaakceptowaliśmy regulamin, który na to pozwala.
Darmowe gry chętnie korzystają też z naszych kont w portalach społecznościowych, wysyłając informacje o grze, a czasem nawet zaproszenia, do naszych znajomych.

Płatne gry MMO

W przypadku płatnych gier przygodowych online z Valhalla.pl mamy do czynienia właściwie z trzema sposobami pobierania opłat. Pierwszy, najbardziej tradycyjny, to zakup gry. Bez względu na to czy kupujemy wersję elektroniczną czy na nośniku CD/DVD, podstawowa opłata jest tu pobierana w momencie zakupu.

Druga forma opłaty, to abonament. Zazwyczaj jest to płatność za okresowe korzystanie z gry – miesięczne, półroczne lub roczne – zwykle dłuższy abonament oznacza w praktyce niższą stawkę w przeliczeniu na miesiąc. Tego typu aplikacje pobiera się zazwyczaj darmowo, choć są też wyjątki. Bywa za nawet za grę, którą kupiliśmy, musimy płacić abonament.

Trzeci, coraz częstszy sposób pobierania opłat za gry, to mikropłatności, naliczane za udogodnienia. Dotyczą one zazwyczaj gier z pozoru darmowych, w których można sobie dokupować pewne przedmioty lub inne dobra za realne pieniądze, przelewane za pomocą płatności SMS i innych.

Oczywiście darmowe gry przygodowe online często oferują bardzo ciekawe rozwiązania, na dodatek przyciągają wielu graczy, co również jest ważne. Jedyne, z czym musimy się liczyć, to brak profesjonalnego serwisu, choć i to nie jest regułą. Jeżeli gra należy do kategorii darmowych, ale zarabia na mikropłatnościach, to nawet jeżeli gramy bez udogodnień, możemy zwykle liczyć na wsparcie techniczne, ponieważ gra generuje dochód.

Comments are closed.