Saturday, September 26th 2020

gru
2007
5

Telewizja mobilna a platforma Android

Rozwój telefonii komórkowej pociągnął za sobą rozwój innych technologii mobilnych. Jedną z nich jest telewizja mobilna – cyfrowa transmisja umożliwiająca odbiór obrazu i dźwięku w telefonie komórkowym. Android zapewne umożliwi swoim użytkownikom odbieranie sygnału telewizji cyfrowej nadawanego zarówno do wszystkich, który będzie korzystać z fal nadawanych broadcastingiem, jak i tej nadawanej poprzez sieć operatora telefonii komórkowej – co będzie umożliwiało odbieranie telewizji, która jest poza zasięgiem, lub też nie ma koncesji na nadawanie ogólnodostępne.
W wypadku odbierana sygnały telewizyjnego poprzez sieć operatora, jedynym ograniczeniem będzie przepustowość sieć. Jak powszechnie wiadomo na dzień dzisiejszy sieć w Polsce nie ma wystarczającej przepustowości, a trzeba zaznaczyć że nadawanie telewizji w technologii DVB-H potrzebne jest pasmo 384 kb/s, aby można było przez nie nadać jeden kanał kodowany w standardzie H.264/AVC. Na razie ten rodzaj telewizji teoretycznie może działać tylko w dużych miastach.
Drugą możliwości jest odbiór sygnały nadawanego ogólnie, w technologii DVB-T, w tym wypadku telefon z Androidem będzie działa jak normalny telewizor. Nie trzeba będzie logować się do sieci, ale będzie można oglądać tylko to co akurat leci. Na takiej samej zasadzie można posłuchać radia w telefonie komórkowym, z tą różnicą że sygnał radiowy jest w chwili obecnej nadawany analogowo, ale również i radio przejdzie na technologię cyfrową i na pewno będzie można odbierać takie radio przez telefon wyposażony w platformę Android. Aby odbierać ogólnodostępną telewizję cyfrową nie trzeba będzie żadnych dodatkowych urządzeń w telefonie (oprócz anteny odbierającej sygnał telewizyjny). Technologia DVB-T to przyszłość, ponieważ telefony komórkowe mają jeszcze ograniczenia, które uniemożliwiają odbiór w DVB-T. Trzeba tutaj pamiętać, że telewizja cyfrowa nadawana publicznie, a odbierana w telefonie komórkowym, nie przynosi zysków operatorom komórkowym (w odróżnieniu od DVB-H), a wiec operator telefonii komórkowej nie ma żadnego interesu aby promować DVB-T. DVB-T ma jednk tą przewagę że jest bezpłatna, więc gdy zostaną pokonane bariery techniczne może ona wyprzeć DVB-H.Podobne Posty

https://caseworld.pl/