Monday, June 1st 2020

gru
2010
15

Winamp dla Android – klasyczny MP3 player w wersji mobile

Jeden z najważniejszych graczy na arenie cyfrowego rynku muzycznego – firma Nullsoft Inc. – postanowił zaznaczyć swoją obecność w Android Market, udostępniając w nim swój sztandarowy produkt – odtwarzacz MP3 Winamp for Android.

Aplikacja, jeszcze w wersji 0.9.2 beta, dostępna jest od pewnego czasu na telefony z Androidem. Jednak już teraz widać, że Winamp ma poważne szanse zawojować także rynek aplikacji typu multimedia player dla telefonów napędzanych system ze stajni Google’a.

Przy pierwszym uruchomieniu – już tradycyjnie – radiowym głosem, ze swoją wesołą beczącą trzódką, wita nas DJ Mike Llama. Od razu wyświetla nam się także help screen wraz z opisem interfejsu. Zapoznawszy się z banalną obsługą aplikacji możemy swobodnie przenieść się do jej okna głównego. Tam użytkownik się już nie zgubi. Słuchawki w uszy, wybór utworu, play i przed siebie. Dla ułatwienia okno “now playing” aktywne jest cały czas jako wysuwany belka widoczna nad przyciskami w oknie głównym.

Nie lubię wersji PC-towej, bo od wersji 3.x jest to już przerost formy nad treścią. Jednak Winamp na Androida od razu ujął mnie za serce. Jest to typowy MP3 player, z całkiem przyzwoitym przetwarzaniem, możliwością scrobblingu na konto last.fm, a do tego opcją odtwarzania stacji SHOUTcast. Pozostałe zalety aplikacji to czytelny interfejs, wyszukiwarka (w tym integracji z wbudowaną wyszukiwarką Androida) i tworzenie własnych playlist.

Nullsoft Inc. zaimplementował także mechanizm synchronizacji biblioteki plików pomiędzy naszym komputerem. I to nie tylko poprzez połączenie USB. Bezboleśnie działa również synchronizacja poprzez lokalną sieć Wi-Fi (połączenie 3G nie jest wspierane). Trzeba jednak podkreślić, że Winamp zainstalowana na domowym komputerze musi być w wersji 5.59 beta (osobiście polecam oficjalną 5.6). Do opcji ułatwiających dostęp należy też zaliczyć możliwość wyświetlenia kontrolek odtwarzania na ekranie blokady, a także widget sterujący z poziomu pulpitu.

Funkcje odtwarzacza Winamp dla Androida:

  • Synchronizacja biblioteki multimediów;
  • Zarządzanie listami odtwarzania;
  • Scrobbling;
  • Widgety (dwa rozmiary);
  • Wyszukiwanie;
  • Dostęp do urządzenia poprzez lokalną sieć Wi-Fi;
  • Przypisanie indywidualnej nazwy dla urządzenia ;
  • Przyciski odtwarzania na ekranie blokady;
  • Sterowanie aplikacją przy pomocy zestawu słuchawkowego.


Podobne Posty