Co powiecie na baterię, która w dowolny sposób może być kształtowana, wyginana, wykręcana i ściskana? Dodatkowo jej wydajność i bezpieczeństwo przewyższałyby dobrze znane ogniwa litowo-jonowe. Naukowcy z Uniwersytetu w Leeds opracowali nowy rodzaj polimerowego żelu sprawiającego, że wykorzystujące ją baterie nabierają powyższych cech, stając się przy tym znacznie tańszymi.

Licencję na wykorzystanie technologii wykupiła już firma Polystor Energy Corporation, która prowadzi także działania na rzecz komercjalizacji i wprowadzenia na rynek.

Jak wyjaśnia profesor Ian Ward kierujący pracami zespołu badawczego, tradycyjne baterie litowo-jonowe oparte są na ogniwach zawierających porowatą przekładkę polimerową oraz płynny chemiczny wypełniacz. Umożliwia to bateriom litowo-jonowym na przenoszenie ładunku pomiędzy dwiema elektrodami, ale również działa jako bariera zapobiegającą zwarciom. Żel polimerowy opracowany przez grupę kierowaną przez Warda pozwala na wyeliminowanie wspomnianej przekładki, a tym samym nadaje nowych cech, z elastycznością i plastycznością włącznie.

239 KOMENTARZE

Comments are closed.