Czym jest Google Drive? Jest odpowiedzią na takie aplikacje jak Dropbox, Box czy iCloud. Ideą wszystkich jest stworzenie wirtualnej przestrzeni dyskowej tzw. „chmury”, gdzie użytkownik może przechowywać swoje pliki np. muzykę, filmy czy dokumenty. Zaletą tego typu rozwiązań jest dostęp do potrzebnych rzeczy z dowolnego urządzenia i miejsca. Drugim ważnym aspektem tego rozwiązania jest bezpieczeństwo przechowywanych rzeczy. W przypadku gdy nasze urządzenie się zgubi, zepsuje, zostanie skradzione lub ulegnie zniszczeniu, nie musimy się martwić utratę danych. Google dostrzegając ten ogromny potencjał wprowadza własną usługę, chociaż moim zdaniem i tak robi to z dużym opóźnieniem. Rzesze fanów przywiązały się już np. do wspomnianego na początku Dropboxa i ciężko będzie ich przekonać do zmian. Chociaż jak pokazują statystyki aplikacja została pobrana już ponad 30 000 razy, a swoją premierę miała dzisiaj.

Czym charakteryzuje się Google Drive?

  • 5GB darmowej przestrzeni (dodatkowe 20GB kosztuje 2.49$ miesięcznie),
  • Identyfikacja zdjęć (usługa ułatwiająca szukanie – np. jeżeli na zdjęciu jest nasz pies, to po wpisaniu hasła „pies” zdjęcie pojawi nam się w wynikach wyszukiwania pomimo tego, że nazwa pliku nie będzie na to wskazywała),
  • OCR (funkcja służąca do rozpoznawania tekstu na zdjęciach),
  • Obsługa ponad 30 typów dokumentów między innymi Adobe Photoshop, Adobe Illustrator i HD wideo. Dostęp do plików będzie dostępny z poziomu PC, nawet jeżeli nie posiadamy niezbędnego oprogramowania.

Link do aplikacji w Google Play: Dysk Google

Rozwiązanie jest o tyle konkurencyjne, iż usługa będzie synchronizowała się z naszym kontem od giganta z Mountain View. Znacznie przyspieszy to integrację z urządzeniami mobilnymi wyposażonymi w Androida, które domyślnie są z nim powiązane. No chyba, że nie korzystamy z Google Play i Gmaila :). Co wy o tym sądzicie? Warto przenieść się od konkurencji i zacząć korzystać z nowej propozycji, czy też lepiej pozostać przy swojej sprawdzonej „chmurze”? Dzielcie się opiniami oraz przemyśleniami. Poniżej prezentacja Dysku Google.

 

69285 KOMENTARZE

  1. Usługa na pewno pod pewnymi względami konkurencyjna z uwagi chociaż by na ocr i wyszukiwanie. Ale nikt nie powiedział że trzeba rezygnować z konkurencji. Kilka kopii bezpieczeństwa to zawsze bezpieczniej a zarazem wiecej przestrzeni dyskowej. Zostaję z Dropboxem, Boxem i z przyjemnością poznam się z Drive.

Comments are closed.