Thursday, July 9th 2020

kwi
2011
12

Procesory Intela obsłużą tablety z Androidem

Intel Atom Oak Trail obsłuży Androida

Już niebawem tablety z Androidem będą pracować pod kontrolą procesorów Intel Atom. Ich producent współpracuje bowiem z Google nad chipsetem małej mocy, który znajdzie się w najbliższej przyszłości w slate’ach wykorzystujący system sygnowany zielonym Andy’m. Nazwą kodową podzespołu jest Oak Trail.

Marketing Manager działu netbooków i tabletów – Bill Kircos – wyjaśnia, że rynkowa premiera intelowskich procesorów dla tabletów uzależniona będzie od producentów urządzeń. W ich grupie znajdą się m.in. Lenovo, Fujitsu, Samsung oraz Motion Computing. Na chwilę obecną znane są plany wydania łącznie około 35 urządzeń, których sercem będzie Oak Trail. Pierwsze mają pojawić się już w maju. Publiczna prezentacja niektórych odbędzie się jeszcze w tym tygodniu podczas Intel Developer Forum w Pekinie.

Bill Kircos informuje, że Oak Trail nie będzie jednakże ograniczał się wyłącznie do Androida. Oprócz tego systemu obsługiwać będzie także Microsoft Windows 7 oraz intelowski Meego. Pierwsze tablety wyposażone w CPU pojawiły się podczas tegorocznego Consumer Electronics Show w Las Vegas. Wówczas Lenovo, Samsung i Fujitsu przedstawiły swoje urządzenia, obsługiwane wyłącznie przez Windows 7. Przedstawiciel Intela podkreśla jednocześnie, że pierwsze modele wyposażone w Meego dostępne będą w drugiej połowie bieżącego roku.

To nie pierwsza współpraca Google i Intela, m.in. podczas prac nad wersją Androida dla telewizorów oraz tworzeniu laptopa Cr-48, który – wyposazony w procesor z rodziny Atom – wykorzystuje drugi z googlowskich systemów, Chrome OS.

Oak Trail pozwoli jego producentowi zawalczyć o rynek procesorów dla tabletów. Aktualnie segment ten jest zdominowany przez produkty ARM. Intel chce oprzeć walkę z konkurencją przede wszystkim na podkreślaniu niższego poboru energii. Dodatkowe firma wykorzysta również takie cechy produktu, jak mniejsze gabaryty chipsetu i lepsze osiągi.

Tabletowy procesor Intela wyposażony zostanie w rdzeń graficzny Imagination PowerVR SGX535, który znalazł wcześniej swoje zastosowanie w pierwszej wersji iPada. Znajdzie się w nim również technologia pozwalająca na szybkie dekodowanie filmów HD – w tym tych o rozdzielczości 1080p – oraz akcelerator MPEG.Podobne Posty