Friday, February 28th 2020

sie
2018
10

Android bez tajemnic

Dla większości ludzi smartfon to smartfon. „Kieszonkowy komputer”, wyposażony w szereg funkcji ułatwiających życie. Telefon, esemesy, aparat, kamera, dostęp do Internetu, aplikacje, budzik… można by wymieniać bez końca. Mało kto zastanawia się, jaka siła stoi za tym, że to działa, i z reguły działa bez zarzutu. Przed państwem „koń pociągowy’ większości współczesnych telefonów – napędzający smartfon Android.

Android bez tajemnic

Smartfon Android, czyli niemalże każdy telefon na świecie.

Powyższy nagłówek zawiera w sobie odrobinę nieprawdy. Oczywiście, nie jest tak, że do dyspozycji użytkownika jest tylko telefon z oprogramowaniem Androida – na rynku dostępne są także chociażby iOS od Apple lub Windows Phone Microsoftu. Jednak w system operacyjny Androida jest wyposażone blisko 87% urządzeń przenośnych wykorzystywanych przez użytkowników. To czyni Androida niewątpliwie hegemonem na rynku oprogramowania dla urządzeń mobilnych, a od 2017 roku – w ogóle systemów operacyjnych. Wtedy właśnie Android z wynikiem 37,93% strącił z tronu Microsoft (37,91%).

Historia tego potentata zaczyna się w 2005 r., kiedy Google zakupiło Android Inc., niewielką firmę z Kalifornii, zajmującą się tworzeniem oprogramowania do urządzeń mobilnych. Już w ramach Google powstał system operacyjny oparty na Linuksie, ale dostosowany do urządzeń mobilnych. W listopadzie 2007 r. została wydana wersja beta Androida. Wrzesień 2008 r. przyniósł ze sobą pierwszą komercyjną wersję tego oprogramowania – Android 1.0. Do tej pory firma wyprodukowała dwanaście oficjalnych wersji tego oprogramowania.

Android, w przeciwieństwie do swojego głównego konkurenta, czyli systemu iOS, jest oprogramowaniem otwartym, dającym więcej możliwości. IOS-a przeznaczono tylko i wyłącznie dla platform pochodzących z produkcji Apple. To wysublimowanie sprawia, że jest niewątpliwie lepiej zoptymalizowany, a jego aktualizacje gwarantują lepszą jakość, zaś same urządzenia płynniej działają. Jednak w porównaniu do urządzeń opartych na Androidzie te wyposażone w system iOS są znacznie kosztowniejsze. W związku z tym nie dziwi fakt, że prawie każdy telefon używany na świecie wyposażony jest w Androida, ponieważ owy system (za cenę cech wymienionych wyżej) stawia na większe możliwości. To właśnie sprawia, że jest popularniejszy.

Możliwości oferowane przez smartfon Android są niezwykle duże. W związku z tym, że jest to oprogramowanie, nad którym pieczę sprawuje Google, korzystanie z Androida pozwala na dostęp do oferowanych przez Google usług, m. in. Gmail czy Google+. Ponadto firma ta gromadzi przy sobie szerokie grono programistów, którzy odpowiedzialni są za pisanie aplikacji. To właśnie aplikacje każdy z nas ściąga z wirtualnego sklepu na swój telefon.

Urządzenia wyposażone w Androida zapełniają praktycznie każdy przedział cenowy, od prostych, tanich i przeciętnej jakości telefonów po najnowsze trendy technologiczne. Tak szeroki wybór sprawia, że każdy znajdzie w tej ofercie coś dla siebie, bez względu na rozmiar portfela. Smartfon Android jest więc na każdą kieszeń.Podobne Posty