Thursday, June 17th 2021

kwi
2018
18

Na czym polega odzyskiwanie danych z dysków?

Odzyskiwanie danych z dysków twardych w dzisiejszych czasach możemy podzielić na trzy różne kategorie. Pierwszą z nich jest odzyskiwanie danych z uszkodzenia elektroniki, drugą odzyskiwanie danych z uszkodzenia mechanicznego, a ostatnią odzyskiwanie danych po uszkodzeniach logicznych. Z niniejszego artykułu dowiedzą się Państwo, czym tak naprawdę różnią się te kategorie.

computer-2894340_640

PCB – odzyskiwanie elektroniki

Odzyskiwanie cennych danych w przypadku awarii elektroniki najprościej rzecz mówiąc polega po prostu na naprawie oryginalnej elektroniki. Bardzo często, aby tego dokonać należy wymienić kilka podzespołów albo skopiować dane z uszkodzonego nośnika do nowego. Procedura wymiany elektroniki w dużym stopniu zależy od modelu dysku twardego. Niestety w bardzo wielu przypadkach nawet po użyciu tego samego modelu sprzętu nie udaje się odzyskać danych. W dzisiejszych czasach zdecydowana większość dysków twardych oparta jest na systemach flash, które przechowują dane unikalne dla danego sprzętu. Problem polega również i na tym, że zazwyczaj pamięć ta jest dodatkowo zintegrowana z procesorem dysku. Obecnie najczęściej uszkadzany jest bezpiecznik i transila.

Uszkodzenia mechaniczne

Odzyskiwanie danych z dysków po uszkodzeniu mechanicznym polega przede wszystkim na wymianie niedziałającego zespołu głowicy albo na odblokowaniu go lub próbie naprawy. Niestety jeżeli uszkodzeniu uległa powierzchnia dysku, to cały proces odzyskiwania danych zazwyczaj skazany jest na porażkę. Bardzo rzadko kiedy udaje się skopiować 100% danych. Warto wspomnieć również i o tym, że to właśnie uszkodzenia mechaniczne są najważniejszym wyzwaniem dla specjalistów, którzy zawodowo zajmują się odzyskiwaniem danych.

Uszkodzenia struktury logicznej

Odzyskiwanie danych z dysków uszkodzonych logicznie w dużym skrócie polega po prostu na próbie przywrócenia struktury logicznej dysku, dzięki wykorzystaniu pozostałej struktury systemu plików. Dzięki wyszukiwaniu sygnatur plików i ich dokładnym skanowaniu można odzyskać sporo danych nawet po całkowitym sformatowaniu dysku albo po skasowaniu plików.Podobne Posty

https://caseworld.pl/