Saturday, December 4th 2021

cze
2021
8

Czy warto kupić drukarkę 3D?

Drukarki 3D wbrew pozorom nie są nową technologią, ale przez długi czas były po prostu zbyt drogie, aby przeciętna osoba mogła mieć do nich dostęp. Obecnie jednak wygląda to zupełnie inaczej i wielu producentów udostępnia zarówno modele bardzo drogie, jak i budżetowe, w związku z czym niemal każdy powinien być w stanie znaleźć produkt, który nie przekroczy jego budżetu.

Czy warto kupić drukarkę 3D

Wciąż jednak nie jest to mały zakup, dlatego warto dobrze zastanowić się nad tym, czy na dłuższą metę będzie on opłacalny. Czy warto kupić drukarkę 3D, czy też będzie ona stratą pieniędzy? Odpowiadamy!

Drukarka 3D – ciekawy pomysł na hobby

Całkiem dobrą amatorską drukarkę 3D można kupić już za mniej niż 1000 złotych – informacji o najciekawszych modelach warto szukać na Tech Polska. Trzeba oczywiście pamiętać, że w miarę korzystania z drukarki będzie trzeba dokupywać do niej filament, aby móc dalej drukować, więc na tym wydatki się nie skończą. Do tego trzeba doliczyć także koszt prądu, którego tego typu sprzęt pobiera całkiem sporo. Nie jest to więc najtańsze hobby, ale z drugiej strony, pozwala ono na stworzenie naprawdę unikalnych dzieł.

Za pomocą drukarki 3D można stworzyć różnego rodzaju plastikowe figurki i elementy dekoracyjne, ale też przedmioty użytkowe, począwszy od zgubionej klapki do baterii w pilocie, po dodatkowe moduły dla samej drukarki 3D. Możliwości są niemal nieograniczone (chociaż trzeba pamiętać, że plastik nie jest bardzo wytrzymałym surowcem i takie dzieła są podatne na uszkodzenia).

Projekty do druku można przygotowywać samodzielnie, ale nic nie stoi też na przeszkodzie, aby pobrać i wydrukować któryś z projektów dostępnych w Internecie – są ich dziesiątki tysięcy, a wiele z nich jest całkowicie darmowe.

To nie sprzęt dla każdego

Jeśli ktoś jest bardzo niecierpliwy, to drukarka 3D może być dla niego tylko źródłem irytacji. Po pierwsze, wydrukowanie nawet niewielkiego elementu to kwestia co najmniej kilkunastu-kilkudziesięciu minut, jeśli nie kilku godzin. Po drugie, często napotyka się na problemy z wypoziomowaniem drukarki, odklejaniem się wydruków i nie tylko – w związku z tym trzeba się przygotować, zwłaszcza na początku, na dużą ilość frustracji, aż uda się znaleźć właściwe ustawienia.

Zdarza się też, że ludziom na pierwszy rzut oka podoba się taka drukarka, wydrukują za jej pomocą kilka rzeczy i po prostu tracą oni zainteresowanie. Ciężko przewidzieć, czy tak się stanie, dopóki samemu się nie spróbuje. Ogółem mówiąc, drukarka 3D to warty uwagi sprzęt, ale to, czy powinno się ją kupić, zależy od indywidualnych preferencji i temperamentu. Przed zakupem natomiast zawsze powinno się zapoznać z recenzjami danego modelu, na przykład na Tech Polska, aby nie zmarnować niepotrzebnie pieniędzy.Podobne Posty