Czytanie rozwija, czytanie poprawia sprawność intelektualną, pobudza szare komórki, rozwija wyobraźnię i pozytywnie działa na kreatywność. Czytanie jest modne. Czytanie jest sexy. Mimo tego, że żyjemy w czasach, kiedy każdy gdzieś pędzi, światem rządzą komputery, smartphony, smart-watche i inne smart sprzęty, czytelnictwo nadal żyje i ma się dobrze. Jak to możliwe? Być może dzieje się tak właśnie dlatego, że ludzie potrzebują treningu dla swojego mózgu. W czasach, kiedy inteligentne sprzęty robią wszystko za nas, podświadomie ciągnie nas do literatury, która jest pożywieniem dla naszych szarych komórek.

kindle-381242_640

Czytelnictwo XXI wieku

Czytelnictwo nowej ery różni się od klasycznego. Mimo że nadal istnieją i dobrze się mają książki papierowe, które mają swoich konserwatywnych fanów, to twórcy nowoczesnych technologi znaleźli również drogę i rozwiązanie dla tych, których niekoniecznie mają czas na chodzenie do biblioteki lub księgarni, a jednak chcą i lubią czytać. Czytniki ebooków są doskonałym rozwiązaniem dla nowoczesnych miłośników literatury. Poręczne urządzenia, które zawsze można mieć pod ręką, w podróży, na plaży, w łóżku i w restauracji. Bez konieczności noszenia grubych tomów w torebce. Czytniki e-booków są skonstruowane w taki sposób, aby dawać czytelnikowi jak największą wygodę czytania, kolor oraz czcionką tekstu jest tak dopasowana, aby imitowała stronę w książce.

Jaki czytnik e-booków wybrać?

Na rynku istnieje wiele różnych modeli czytników e-booków, można je nabyć między innymi na stronie www.empik.com. Jedną z ciekawych propozycji jest najnowsze urządzenie z rodziny POCKETBOOK, model Touch Lux 3. Posiada on naprawdę niesamowite parametry, zapewniające ogromny komfort czytania, a także wiele dodatkowych funkcji. Pocketbook Touch Lux 3 posiada świetne parametry wyświetlacza E Ink Carta™ o rozdzielczości HD (1024 × 758 pikseli), dzięki temu różnica między e-papierem a tradycyjną książką jest naprawdę niewielka. Ponadto nowa technologia ekranu zapewnia jaśniejsze tło i większy kontrast czerni, dzięki temu nawet małe elementy i drobna czcionka są czytelne. Pocketbook Touch Lux 3 ma wbudowane łącze WiF-i, który zapewnia stały dostęp do internetowych zasobów takich Dropbox. Czytnik obsługuje 18 formatów plików tekstowych oraz posiada 8Gb wbudowanej pamięci, czyli mnóstwo miejsca na przechowywanie wielu tytułów książek. Dzięki temu, w każdej chwili możemy przeczytać to, na co akurat mamy nastrój oraz ochotę. Procesor czytnika działa z prędkością 1 GHz, co gwarantuje sprawną i szybką obsługę urządzenia, płynna zmiana stron, bez zbędnego oczekiwania na załadowanie zawartości, to naprawdę wielka zaleta, szczególnie dla niecierpliwych.

E-book kontra tradycyjna książka

E-booki mają swoich zwolenników oraz przeciwników. Miłośnicy literatury w tradycyjnym wydaniu, twierdzą często, że nie potrafiliby czytać, bez możliwości dotykania stron książki, zapachu papieru, szelestu przewracanych kartek, z kolei zwolennicy e-czytników zachwalają sobie wygodę urządzenia, możliwości czytania w każdym miejscu o każdym czasie, praktycznie każdej książki, o jakiej zamarzą. Każda ze stron ma swoje racje, jednak najważniejsze jest to, żeby czytać. Bez względu co, bez względu na czym, kiedy i gdzie. Sam fakt obcowania z literaturą i chęcią rozwoju osobistego poprzez czytelnictwo sprawia, że każda z dostępnych form jest dobra i pożyteczna.