Wczoraj Samsung opublikował dokładne informacje na temat ich nadchodzącego procesora Exynos 5 Dual. Pomimo faktu, że posiada jedynie dwa rdzenie, powinien być w stanie konkurować z takimi produktami jak Tegra 3 od NVIDII oraz zastąpić, również cztero-rdzeniowe, modele z serii Exynos 4.

Exynos 5 Dual jest tworzony w 32-nanometrowym procesie technologicznym. Zawiera dwa rdzenie ARM Cortex-A15 taktowane zegarami 1,7GHz oraz wydajny układ graficzny Mali-T604. Ten ostatni jest kompatybilny z robiącą wrażenie rozdzielczością WQXGA (2560×1600) i posiada wsparcie dla OpenGL ES 3.0, OpenCL 1.1, a nawet DirectX 11, które dotychczas było dostępne wyłącznie na komputerach PC. Natomiast jeśli chodzi o obsługiwane interfejsy to będą nimi USB 3.0 i SATA 3. Ciekawym dodatkiem jest silnik wideo, który jest w stanie wyświetlać obraz o rozdzielczości 1920×1080 pikseli z płynnością 60 klatek na sekundę oraz 3D w technice stereoskopowej.

Wygląda na to, że Samsung przychodzi z kolejną rewolucją. Ciekawe tylko do jakich urządzeń trafi Exynos 5 Dual i w jakiej cenie będą one sprzedawane? Są szanse na to, że nie tylko Android zasmakuje nowe procesory tego południowokoreańskiego koncernu, a również Windows 8.

Comments are closed.