Proces inwentaryzacyjny sprzętu komputerowego powinien być przeprowadzany regularnie w każdym przedsiębiorstwie, które na co dzień nie może funkcjonować bez odpowiednich zasobów IT. Niesie on ze sobą wiele korzyści, dzięki którym można m.in. poprawić wydajność pracowników, a co za tym idzie, działalności firmy na wielu etapach. Przeprowadzenie inwentaryzacji sprzętu komputerowego wymaga jej właściwego przygotowania – wszystko po to, aby porównanie stanu faktycznego było jak najbardziej wiarygodne. O czym warto pamiętać?
- Proces inwentaryzacyjny zasobów IT – poznaj jego zalety
- Do kogo zwrócić się w sprawie przeprowadzenia inwentaryzacji?
Proces inwentaryzacyjny zasobów IT – poznaj jego zalety
Niezależnie od tego, jakie metody inwentaryzacji sprzętu komputerowego wchodzą w rachubę, warto poznać korzyści płynące z jej przeprowadzenia. Jedną z najważniejszych jest możliwość ustalenia, z jaką ilością sprzętu i oprogramowania mamy do czynienia. Z pomocą spisu faktycznego stanu można uzyskać wszystkie niezbędne informacje na temat dostępnych zasobów (składników majątku firmy), a co za tym idzie, w pełni wykorzystać ich potencjał. Ponadto przeprowadzona inwentaryzacja pozwala również na rozliczenie osób materialnie odpowiedzialnych za niego – w razie nieprzewidzianych zdarzeń, i zaprowadzić porządek w księgach rachunkowych.
Nie bez znaczenia pozostaje również to, że proces przygotowania inwentaryzacji, jak również jej prawidłowy przebieg to bardzo duży krok w stronę optymalizacji działania firmy na wielu szczeblach. To niezawodny przepis na bardziej efektywne zarządzanie sprzętem – niezależnie od formy przeprowadzenia spisu. Na podstawie otrzymanych informacji jesteśmy w stanie ocenić jego stan techniczny, a w razie potrzeby go wymienić lub oddać do serwisu. W grę wchodzą nie tylko urządzenia, ale również oprogramowanie.
Dzięki kompletnej dokumentacji inwentaryzacyjnej możemy również zadbać o optymalizację wydatków firmowych. Żaden budżet nie jest z gumy, a dzięki szczegółowej analizie łatwiejszy okazuje się zakup potrzebnych zasobów IT, a nawet udaje się wynegocjować korzystniejsze warunki od ich dostawców. Efektywny proces inwentaryzacyjny pozostawia również możliwość zidentyfikowania urządzeń o niskiej efektywności energetycznej, co wbrew pozorom – zwłaszcza przy rozbudowanej infrastrukturze IT – ma ogromne znaczenie.
Do kogo zwrócić się w sprawie przeprowadzenia inwentaryzacji?
Na rynku dostępne są różne rodzaje inwentaryzacji i kluczem do sukcesu jest postawienie na ten, który będzie nie tylko skuteczny, ale przede wszystkim szybki i szczegółowy. Wszystko po to, aby ewentualna komisja inwentaryzacyjna mogła mieć wgląd w każdy aspekt funkcjonowania i sposobu eksploatacji sprzętu komputerowego.
Co ważne, można skorzystać ze specjalnych systemów takich jak m.in. ITManager, pozwalających na zdalną, i co najważniejsze, automatyczną inwentaryzację sprzętu. To duża oszczędność czasu, jak również pieniędzy.