Thursday, July 9th 2020

maj
2009
29

18 telefonów z Androidem do końca roku

andy-rubinDo końca roku 2009 na rynku powinno być co najmniej 18 modeli telefonów komórkowych z Androidem – pisze New York Times. Andy Rubin, szef Androida, oświadczył, że te 18-20 telefonów zostanie wyprodukowanych przez ośmiu, dziewięciu producentów. Rubin nie chciał zdradzić nazw producentów.
Obecnie swoje urządzenia oficjalnie zaprezentowały takie firmy jak HTC (Dream i Magic) i Samsung (I7500).
HTC może wypuścić w tym roku jeszcze cztery urządzenia.
Również Samsung nie powiedział ostatniego słowa i jeszcze w tym roku możemy spodziewać się dwóch urządzeń.
Kolejna znana firma której telefony będą pracować z platformą Android to Motorola. Wprawdzie ten amerykański producent nie zaprezentował telefonu, ale przecieki i niepotwierdzone informacje mówią o dwóch – czterech telefonach.
Ze znanych producentów jest jeszcze Dell, który zaprojektował telefon z OSem od Google, ale nie znalazł zachodniego operatora, który byłby zainteresowany urządzeniem. Telefon może być dostępny tylko w Chinach.
Inni producenci, od których dochodzą sygnały o zainteresowaniu platformą Android to LG, Asus, Acer, Toshiba, Sony Ericsson, Garmin, Panasonic.

W wywiadzie dla New York Times Andy Rubin przedstawił typy licencji na platformę Android.

  • The obligation-free option – każdy producent może sobie ściągnąć i zainstalować tę wersję, nie wymagana jest żadna zgoda. Nie zawiera ona jednak usług Google, takich jak Gmail, kalendarz etc. W tym wypadku producent nie może nadrukować loga „with Google” na telefonie.
  • The small strings option – w tym wypadku producent musi podpisać umowę z Google i dzięki temu będzie mógł dołączyć usługi Google do platformy Android. Na tej licencji powstanie 12-14 telefonów (w 2009 oku).
  • The bigger strings option – producent podpisuje umowę, nie może jednak usunąć aplikacji Google, które są zainstalowane w systemie. Co więcej, producent ani operator nie można ograniczać dostępu do Android Market, jeśli telefon ma tą wersję systemu. W zamian na telefonie będzie można nadrukować logo „with Google”. Na tej licencji powstanie 5-6 telefonów.


Podobne Posty