grzybica
fot. Pixabay.com

Grzybica paznokci jest dosyć częstą infekcją. W łatwy sposób możemy się zarazić chociażby na basenie czy siłowni. Skłonność do zakażeń grzybiczych mają również osoby chorujące na łuszczycę, cukrzycę, otyłe a także z zaburzeniami hormonalnymi lub w trakcie terapii antybiotykowej. Jak się objawia i jak leczyć grzybicę paznokci?

 

Przeczytaj też: http://www.manukazdrowie.pl/grzybica-paznokci/

 

Objawy grzybicy paznokcia

Najczęściej grzybica dotyka paznokci u stóp ze względu na sprzyjające środowisko. Ze względu na to, że często nasze buty są zakryte a stopy się pocą, tworzą się odpowiednio ciepłe i wilgotne warunki, korzystne dla rozwoju grzybów. Dodatkowo płytka paznokciowa u stóp rośnie wolniej i jest mniej ukrwiona co dodatkowo sprzyja rozwojowi infekcji, zwłaszcza gdy jest krucha i osłabiona. Objawia się przebarwieniem płytki, początkowo w kolorze białym, z czasem kolor ciemnieje i staje się żółty lub brązowy. Na paznokciach pojawiają się bruzdy i onycholiza – odrywanie się płytki od łożyska.  Dodatkowo paznokcie stają się słabe i łamliwe

 

Jak leczyć grzybicę?

 

Przede wszystkim z pomocą przychodzi nam leczenie farmakologiczne które zaleci lekarz. Jednocześnie należy oczyszczać martwe tkanki korzystając z zabiegów podologicznych oraz szczególnie dbać o higienę; nie używajmy tych samych ręczników co domownicy, unikajmy chodzenia na boso oraz stosujmy obuwie z materiałów przepuszczających powietrze.

 

Przeczytaj też: http://www.cyfraki.pl/zadbaj-o-seniora/