Laptop jest dla większości z nas podstawowym narzędziem pracy. Z zasady ma ułatwiać naszą pracę, zwiększać naszą produktywność. Jednak jak w przypadku każdego urządzenia elektronicznego użytkowanego z taką intensywnością, jego efektywność w znacznym stopniu spada. Co zrobić, aby „zreanimować” naszego laptopa?

Zobacz też: http://sekundaminuta.pl/jak-przyspieszyc-laptopa/

Wolniejsza praca komputera może być spowodowana różnymi czynnikami. Warto poświęcić trochę czasu, by sprawdzić, co jest powodem spadku jego efektywności. Zyskamy na tym cenne minuty, skracając czas oczekiwania na uruchomienie programu czy załadowanie widoku. Oszczędzimy także swoje nerwy. Nic nie rozstraja tak jak widok ikony ładowania przy każdej, często powtarzalnej czynności na komputerze.

 

Usuń zbędne elementy

 

Na początek usuń pliki, których nie potrzebujesz. Być może pobierasz i zapisujesz na laptopie wiele niepotrzebnych dokumentów. Zwróć uwagę szczególnie na zdjęcia. To one najbardziej obciążają pamięć komputera. Wyeksportuj je do  urządzenia przenośnego, na przykład dysku zewnętrznego o dużej pojemności. Przy okazji możesz zrobić „porządki” w zdjęciach, posegregować je w albumy i usunąć mniej udane ujęcia. To najbardziej żmudne zadanie, ale często najbardziej efektywne. Po takim odchudzeniu dysku, powinieneś poczuć znaczną poprawę szybkości działania laptopa.

 

Gdy skończysz ze zdjęciami, przejdź do programów. Często instalujemy aplikacje, które są nam potrzebne tylko przez krótki czas, do wykonania jednego działania. Najczęściej jednak zapominamy odinstalować je po skończonej pracy. Systematycznie dochodzą do nich kolejne jednorazowe programy i tak zapycha się nam dysk, obniżając wydajność naszego  laptopa. Przeprowadź ostra selekcję zainstalowanych programów i usuń te, z których nie korzystasz zbyt często.

 

Aplikacje w tle

Częstą przyczyną spowolnionej pracy komputera są programy działające w tle. Oznacza to, że uruchamiają się automatycznie bez naszej wiedzy po uruchomieniu przez nas systemu.  Nie widzimy ich działania, jednak obciąża ono nasz komputer. W ten sposób działają niektóre programy antywirusowe, „odkurzacze”, programy do tworzenia kopii zapasowych. Aby namierzyć, które aplikację działają w tle możemy użyć funkcji Auto Run na Windowsie, a następnie zweryfikować, czy działanie w tle danego programu przynosi nam więcej szkody czy pożytku.

Przeczytaj też: http://www.magazyn-turysty.pl/sztuka-robienia-zdjec/