Monday, July 13th 2020

kwi
2016
8

Smartwatch z Android Wear – co warto wiedzieć?

Jednym z najpopularniejszych systemów na smartwatche jest Android Wear. Kupując smartwatcha z takim systemem warto wiedzieć coś na temat jego możliwości i zastosowania. Na zachodnich rynkach Android Wear, specjalna odmiana Androida sprawdziła się doskonale, ale jak będzie z tym w naszych realiach?

smartwach

Jak działa Android Wear?

Android Wear jest specjalną wersją systemu, która przygotowana jest do działania ze smartwatchami. Oczywiście samo posiadanie smartwatcha nie daje nam możliwości wykorzystania zalet systemu w jakikolwiek sposób. Prawdziwie inteligentny, zegarek staje się dopiero wtedy, kiedy sparujemy go ze smartfonem, na którym zainstalowany jest tradycyjny system Android. Bardzo istotne jest tutaj także to, że Android Wear zainstalowany na smartwatchu danej firmy nie wymusza na nas posiadania smartfona od tego samego producenta. W praktyce możemy mieć więc smartfon od LG i smartwatcha Sony, ale jeżeli oba urządzenia będą działały pod kontrolą Androida, to będzie można je sparować i całkowicie wykorzystać ich możliwości.

Oczywiście nie bez znaczenia jest też to, jaką posiadamy wersję Androida. Na smartfonie musi to być Android KitKat (4.4) lub nowsza wersja.

Zalety systemu Android Wear

Na ten moment dwoma, najpopularniejszymi systemami na smartfony jest Apple Watch i Android Wear. Systemy te różnią się nie tylko możliwościami, ale również ceną, jaką musimy zapłacić za smartwatche z nimi. Zegarki od Apple są znacznie droższe niż zegarki innych firm z zainstalowanym oprogramowaniem Android Wear. Tak więc pierwszą zaletą systemu Android Wear będzie niższa cena urządzeń, które z nim współpracują.

Drugą, równie ważną cechą systemu jest fakt, że jest on intuicyjny i prosty w obsłudze. Nawet początkujący użytkownik nie powinien mieć problemu z uruchomieniem konkretnych funkcji i skonfigurowaniem smartwatcha. Samo uruchomienie nowego zegarka również nie stanowi trudności.

Dodatkowo też system nie ma problemu z rozpoznawaniem polskiej mowy. Mówiąc do zegarka, możemy napisać wiadomość czy też stworzyć notatkę. Android Wear pozwoli nam odebrać każde powiadomienie, które zostanie przesłane na smartfona. Otrzymamy powiadomienia o aktywności na portalach społecznościowych czy też o nowej wiadomości e-mail. Za pomocą smartwatcha z Android Wear będziemy też mogli sterować muzyką.

Android Wear posiada wbudowanego tłumacza Google. Wystarczy wybrać język i podyktować tekst do przetłumaczenia. Warto również pochwalić Android Wear za funkcję Find my iPhone. Chyba każdemu z nas zdarza się zgubić w domu telefon. Jeszcze przed momentem mieliśmy go przy sobie, aż tu nagle nie mamy pojęcia, gdzie się znajduje. Smartwatche wyposażone system AW pozwalają nam na uruchomienie w smartfonie głośnego alarmu, przez co łatwo zlokalizujemy miejsce „ukrycia” naszego smartfona.

Fanom aktywności fizycznej spodoba się również fakt, że zegarki z tym systemem współpracują z wieloma sportowymi aplikacjami. System posiada w standardzie aplikację Google Fit, dzięki której nasze treningi będą wydajniejsze i lepiej zaplanowane. Można na nim również zainstalować inne aplikacje (np. Endomondo).

Jak zainstalować i skonfigurować smartwatcha z Android Wear?

Wystarczy włączyć smartwatcha, wybrać odpowiednią wersję językową, podłączyć zegarek do zasilania i przesunąć palcem po ekranie (w lewą stronę). Ruch ten uruchamia przewodnik po instalacji, która kieruje nas do systemu Android Wear dostępnego w sklepie Play. W tym momencie parujemy telefon ze smartwatchem. Po zainstalowaniu oprogramowania smartfon wyszukuje w pobliżu urządzenia obsługujące Bluetooth. Wybieramy zegarek z listy i na obu urządzeniach wyświetla nam się kod. Jeżeli jest taki sam, klikamy Powiąż i urządzenia są sparowane. Proces parowania przeprowadzamy tylko jeden raz, no chyba że zmienimy telefon. Wtedy będzie trzeba przejść cały proces ponownie.

Smartwatche z Android Wear to naprawdę doskonałe rozwiązanie w naszych warunkach. Warto tylko pamiętać o jednej, bardzo ważnej rzeczy. System ten zdecydowanie lepiej sprawdzi się na zegarkach z prostokątnym wyświetlaczem. W przypadku okrągłych tarcz system może mieć problem ze wpisaniem się w dostępny okrąg.Podobne Posty