5 faktów o ładowaniu telefonu, których nie wiesz

Pojemność baterii smartfonów znacznie wzrosła. Jeśli jeszcze 10 lat temu telefony miały baterię o pojemności od jednego do dwóch tysięcy mAh, to dziś w większości średnio budżetowych urządzeń instalowane są baterie o pojemności od trzech do pięciu tysięcy mAh. To minimum, którego potrzebuje nowoczesny smartfon do pracy. Jak sprawić, żeby bateria działała jak najdłużej?

5 faktów o ładowaniu telefonu, których nie wiesz

Czy można ładować telefon w nocy?

Bateria, jak wszystkie urządzenia, ma swoją żywotność. Czas zużycia zależy od tego, jak się obchodzisz z baterią. Eksperci radzą utrzymywanie naładowania na poziomie 30-80% – w ten sposób można przedłużyć „żywotność” telefonu. Jednak nie dotyczy to wszystkich modeli telefonów. Nowoczesne smartfony można bezpiecznie ładować przez noc. Ciągłe ładowanie nie uszkodzi telefonu ani baterii, a ładowarki do telefonów są zaprojektowane do ciągłego działania.

Urządzenia te zawierają chip, który chroni baterię przed szkodliwymi skutkami. Mówiąc prościej, bateria przestaje się ładować po osiągnięciu wymaganego poziomu. Na niektórych urządzeniach możesz ręcznie dostosować maksymalny poziom naładowania baterii. W ten sposób bateria nie otrzyma nadmiernej mocy i będzie chroniona przed przedwczesnym starzeniem.

Ładowanie telefonu do 100%?

Ładowanie od 20 do 80% zmniejsza obciążenie baterii. Jeśli naładujesz smartfon od 20% do 80%, nie zużyje on pełnego cyklu ładowania, ale np. 0,3-0,4 cykli. Cykle mogą dzielić się na dziesiąte, a nawet setne części. Naładowanie baterii do 80% —pozwala na użycie mniej niż jednego cyklu ładowania. Dlatego pojazdy elektryczne Tesli mają specjalny mechanizm, który zatrzymuje ładowanie po osiągnięciu tego znaku. Według Elona Muska jest to optymalny poziom, a obciążenie jego akumulatora jest minimalne. Podobnie działa to w przypadku telefonów.

Przeciętny smartfon jest zaprojektowany na około 500 cykli ładowania, po czym jego pojemność zacznie spadać. Po tym czasie nie będzie już w stanie zapewnić takiej samej mocy jak poprzednio, a skoki napięcia procesora spowodują jego ponowne uruchomienie. Jeśli codziennie ładujesz smartfon od 0 do 100%, bateria zużyje się po półtora roku. Ładując smartfon od 20 do 80% lub od 30 do 70%, chociaż zmniejszasz jego zużycie, ale musisz częściej ładować smartfon. Zobacz ładowarki w sklepie internetowym hamamobile.pl/ladowarki

Szybkie ładowanie telefonu

Po podłączeniu telefonu do powerbanku do baterii zaczyna płynąć prąd, ale jest on ograniczony limitem mocy mierzonym w watach (W). W konwencjonalnych ładowarkach moc wynosi 5-10 watów. Moc wyjściowa jest otrzymywana z iloczynu napięcia (wolty) i prądu (ampery). Dodatkowo telefony mają specjalne kontrolery, które nie pozwalają na przepływ większej ilości prądu, niż to dopuszczalne, aby nie uszkodzić urządzenia. Dlatego przy normalnym naładowaniu telefony można ładować przez dwie, trzy, a nawet cztery godziny. W przypadku szybkiego ładowania smartfona można naładować w nieco ponad godzinę.

Zasada działania szybkiego ładowania polega na podnoszeniu napięcia lub natężenia, lub jednego i drugiego razem, aby zwiększyć całkowitą moc. Jednak baterię w większości smartfonów nie są zaprojektowane do takiego ładowania i w efekcie szybciej się zużywają.

 

Czy powinniśmy rozładowywać telefon do 0% baterii

Aby dobrze zrozumieć odpowiedź na to pytanie, zastanówmy się, jak bateria zachowuje się przy całkowitej utracie naładowania do 0% i odłączeniu urządzenia mobilnego. Baterie litowe w każdym smartfonie są wyposażone w kontroler. Rozładowanie akumulatora jest ściśle regulowane przez pokładowy obwód ochronny. Całkowita utrata ładunku nie nastąpi nawet przy 0%, telefon po prostu się wyłączy. Sterownik zawsze reguluje proces rozładowania.

Należy jednak pamiętać, że bateria zużywa się o 20% lub więcej swojej pierwotnej pojemności w ciągu dwóch do trzech lat, dlatego sterownik niewłaściwie buduje proces rozładowania. Jeśli taki akumulator jest stale ustawiony na 0%, istnieje ryzyko, że obwód doprowadzi akumulator do głębokiego rozładowania. Od tego momentu tylko specjalista korzystający z profesjonalnego sprzętu przywróci go do życia i naładuje. Dotyczy to również urządzeń Apple.

Jak bezpiecznie przechowywać telefon?

Zachowanie zapasowego telefonu jest zawsze rozsądnym pomysłem. Aby jednak działał on prawidłowo, należy przestrzegać kilku zasad. Jeśli przechowujesz smartfon, możesz najpierw usunąć z niego swoje dane osobowe. Wyjmij kartę SIM. Wyjmij baterię, jeśli możesz. Oczywiście nie jest to możliwe, jeśli telefon ma zintegrowaną baterię (jak iPhone), ale jest to dobry pomysł, ponieważ oznacza to, że nie ryzykujesz wycieku chemikaliów z baterii. Zbierz telefon, ładowarkę i inne akcesoria. Jeśli masz instrukcję, warto ją również przechowywać.

Możesz włożyć telefon z powrotem do oryginalnego pudełka. Jeśli nie, przechowuj go w zamkniętej plastikowej torbie i oznacz ją nazwą telefonu. Utrzymywanie wszystkiego w jednym miejscu ułatwia uruchomienie telefonu, jeśli będziesz go ponownie potrzebować.