Drukarka do 300 zł

Drukarka do 300 zł

Pomimo stale rosnącej popularności ebooków, maili i innych elektronicznych form przekazywania treści, zadrukowany papier wciąż ma wielu miłośników i to niezależnie od tego czy chodzi o oficjalne dokumenty czy też wydruki robione na własny użytek. Jeżeli doda się do tego nawet sporadyczną chęć wydruku jakichś zdjęć lub dokumentów niezbędnych do szkoły i pracy, to staje się jasne, że zakup własnej drukarki jest dobrą decyzją. Osoby obawiające się dużych wydatków z pewnością ucieszą się z faktu, że wydajne drukarki przeznaczone do zastosowań domowych uda się kupić już w zakresie 200-300 złotych.

Jaką drukarkę wybrać?

Planując zakup nowej drukarki najlepiej zacząć od określenia czy ma to być drukarka laserowa czy też drukarka atramentowa, bo od tego zależą nie tylko koszty zakupu urządzenia, ale również materiałów eksploatacyjnych oraz ewentualnych napraw. Więcej na ten temat znajdziecie TUTAJ. Warto natomiast pamiętać, że jeżeli chodzi o zwykłe zastosowania domowe, to niekoniecznie trzeba kierować się takimi parametrami jak szybkość czy rozdzielczość wydruku. Zamiast tego lepiej poszukać ekonomicznego urządzenia w korzystnej cenie, które pozwoli na tanie drukowanie. Nie sztuką jest bowiem kupienie taniego urządzenia, które będzie wiązało się z wysokimi kosztami eksploatacji. Jeżeli natomiast chodzi o najtańsze modele drukarek laserowych, to tutaj oszczędność potrafi być bardzo złudna, co najlepiej widać w momencie, gdy dochodzi do konieczności zakupu nowego tonera. Niejednokrotnie jest tak, że jego wartość przewyższa cenę, którą początkowo zapłaciło się za całe urządzenie.

Zamienniki do drukarki

Dlatego też – zarówno w przypadku drukarek laserowych jak i atramentowych – tak ważne jest sprawdzenie, czy do danego modelu drukarki można stosować zamienniki. Jakość tańszych tuszów i tonerów nie zawsze dorównuje oryginalnym produktom, ale na dobrą sprawę dla domowych zastosowań nie ma to żadnej różnicy, nawet jeżeli ktoś zastanawia się jaką drukarkę do zdjęć kupić i planuje drukować zdjęcia w domowym zaciszu. W końcu jakość zamienników jest na naprawdę wysokim poziomie i wcale nie jest tak, że tylko oryginalne produkty pozwalają cieszyć się dobrymi wydrukami. Trzeba jednak uważać, bo wiele drukarek nie współpracuje z zamiennikami, dlatego w razie jakichkolwiek wątpliwości związanych z tym tematem warto skonsultować się ze sprzedawcą lub poszukać informacji na forach, aby nie kupić niepraktycznej drukarki. Obliczając koszty eksploatacji drukarki trzeba też dokładnie czytać opisy tonerów i kartridży, bo chociaż niektórzy sprzedawcy próbują przekonać klienta, że oferują oryginalne rozwiązania w porównywalnych lub jedynie nieznacznie wyższych cenach, to później okazuje się, że pojemności tych tonerów są dużo mniejsze, przez co i tak taniej jest drukować na zamiennikach. W kalkulacjach poprzedzających zakup drukarki można również pokusić się o uwzględnienie poboru mocy urządzenia, bo chociaż nie ma to większego znaczenia przy sporadycznym użytkowaniu, to jeżeli drukarka będzie często używana przez wiele lat, to po dłuższym czasie uda się zaobserwować różnice. Pod tym względem również wygrywają drukarki atramentowe, gdyż do ich pracy wystarczy około 25 W. Dla przykładu, średni pobór mocy drukarek laserowych sięga nawet do 250 W. Różnice są więc ogromne.

Wymiary domowej drukarki

Wybierając dla siebie idealną drukarkę dobrym pomysłem jest również zwrócenie uwagi na wymiary nowego urządzenia, aby przypadkiem nie okazało się, że zakupiona drukarka nie zmieści się w przygotowanym miejscu na półce lub biurku. Przede wszystkim dotyczy to drukarek laserowych, bo ich gabaryty są z reguły większe niż w przypadku drukarek laserowych.

Cicha praca drukarki

Użytkownicy, którym zależy na cichej pracy drukarki zdecydowanie powinni zainteresować się urządzeniami atramentowymi, bo nie tylko zaoszczędzą pieniądze, ale też będą mogli cieszyć się cichszą, a zatem bardziej komfortową pracę. Nawet droższe modele drukarek laserowych potrafią pracować głośniej niż tanie drukarki atramentowe.

Drukarka czy urządzenie wielofunkcyjne?

Zarówno na wymiary jak i na cenę drukarek wpływa to, czy urządzenie posiada dodatkowe funkcje. Jeżeli ktoś rzeczywiście potrzebuje skanera lub kopiarki, to zakup takiego urządzenia wielofunkcyjnego ma sens. Z drugiej strony, jeśli nie jest to niezbędne lub posiada się już tego typu sprzęt, to nie warto przepłacać i płacić za dodatkowe funkcjonalności, skoro i tak nie będzie się z nich korzystało. Wówczas lepiej jest kupić tańszą, a zarazem mniejszą drukarkę i zapłacić tylko za to, czego się rzeczywiście potrzebuje.

Prędkość wydruku

Wielu producentów zachwala swoje drukarki różnymi hasłami, które tak naprawdę nie mają wpływu na komfort korzystania z drukarki w przypadku domowych zastosowań. Jednym z nich jest szybkość pracy urządzenia, bo na dobrą sprawę co z tego, że drukarka drukuje 5, 20 czy nawet 50 stron w ciągu minuty, skoro będzie się z niej korzystało sporadycznie i do niewielkiej ilości wydruków? Gdyby jednak komuś zależało na masowym druku (na przykład na potrzeby biurowe do obsługi komputerów kilku pracowników), to zdecydowanie należy zrezygnować z drukarki atramentowej i wybrać którąś z drukarek laserowych. W takiej sytuacji przełożyłoby się to na dużo wydajniejszą pracę.

Comments are closed.