komputer

Bez dostępu do komputera nie sposób dziś funkcjonować. Wybór tego urządzenia nie jest jednak najłatwiejszym zadaniem. To, czy dany komputer będzie użyteczny, zależy w dużym stopniu od sposobu, w który będziemy go używać. Odmiennymi parametrami powinien cechować się komputer przeznaczony dla biznesmena, grafika, studenta oraz pracownika biurowego. Zapraszamy do lektury, z której dowiesz się – na co zwrócić uwagę przygotowując się do zakupu komputera stacjonarnego.

komputer

Najważniejsze aspekty komputerów stacjonarnych

Komputer służy zarówno do spędzania wolnego czasu, grania w gry komputerowe, pracy, jak i wykonywania specjalnych czynności. By urządzenie było w stanie podołać wszystkim naszym wymaganiom, musi być wyposażone w odpowiedni procesor, kartę graficzną, pamięć RAM i inne elementy.

Procesor to serce każdego komputera; odpowiada za prędkość jego pracy oraz czas wykonywania poszczególnych operacji. Moc procesora zależy między innymi od ilości tworzących go rdzeni oraz częstotliwości taktowania. Karta graficzna to główny podzespół odpowiedzialny za generowanie obrazu. Jej jakość ma szczególne znaczenie w przypadku komputerów grafików oraz gamerów. Współpraca procesora i karty graficznej polega na wzajemnym uzupełnianiu wyświetlanych obrazów. Proces odgrywa przy tym rolę generatora, karta graficzna nanosi natomiast teksturę na generowane kształty.

Pamięć RAM odpowiada natomiast za prędkość dostępu do danych. Im większy poziom pamięci RAM, tym szybciej wykonywane są wszystkie operacje. W przypadku komputerów wykorzystywanych do nauki i obsługi internetu – wystarczającym poziomem jest zazwyczaj 8 GB RAM. Znajdziemy również komputera o większej pojemności pamięci.

Dysk twardy to część służąca do przechowywania danych. Głównym parametrem opisującym dysk jest jego pojemność, wyrażany zazwyczaj w gigabajtach lub terabajtach. Rodzaj dysku twardego ma także wpływ na prędkość pracy komputera – im lepszej jakości dysk, tym szybszy ma dostęp do magazynowanych na nim danych. Wyróżnia się obecnie dwa typy dysków twardych. Pierwszy to dyski talerzowe, zwane w skrócie HDD oraz półprzewodnikowe SDD. Te pierwsze działają nieco wolniej oraz są bardziej podatne na awarie (z uwagi na dużą ilość tworzących je ruchomych części). Dyski SDD gwarantują natomiast szybszą pracę całego systemu oraz oprogramowania (z oferty komputerów z dyskami SDD można skorzystać m.in. na stronie fujitsu-shop.pl).

Profesjonalne komputery stacjonarne

Komputery stacjonarne stanowią dziś podstawę wyposażenia w wielu placówkach – szkołach, firmach, biurach, a także gospodarstwie domowym. Szczególną popularnością cieszą się komputery Fujitsu – nieawaryjne, wyjątkowo szybkie oraz pracujące na niskim poziomie poboru prądu. Najnowsze modele marki Fujitsu sprzedawane są w zestawie z oprogramowaniem Windows 10 pro, pozwalającym na swobodne korzystanie z internetu, pakietu office oraz innych programów i aplikacji. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą sklepu Fujitsu Shop, w której znajdują się dziesiątki modeli komputerów tej marki.