Wirus vs Malware

Przyznać się, ilu z was potrafi rozróżnić te oprogramowania? Jedyne co wie większość z nas to tyle, że są niebezpieczne i lepiej jest ich nie posiadać na swoim nośniku. Więc może zacznijmy od genezy.

Pierwszy wirus powstał w latach 80, stworzony przez […] jednego z amerykańskich uczniów. Z założenia był on raczej typem dzisiaj powszechnie znanego “trollingu”, a jego twórca nie myślał o tym, że schemat działania programu będzie wykorzystywany w przyszłości do tworzenia jednego z najgorszych tworów, które dotknęły urządzenia elektroniczne.

Wirus vs Malware

Malware

Malware jest połączeniem 2 wyrazów – “malicious software”, czyli znane nam wszystkim “złośliwe oprogramowanie”. Jest to uciążliwy oraz szkodliwy typ programu działający w tle bez wiedzy użytkownika, mający za zadanie wyciągnąć jak najwięcej danych z naszego urządzenia – od haseł bankowych, przez maile, po konkretne pliki. Programy te mogą nawet zablokować nasze urządzenie. Do tej grupy zaliczamy ransomware, spyware, robaki, oprogramowanie typu phishing, rootkity oraz wirusy czy też trojany.

Tego typu złośliwe oprogramowanie najczęściej dostaje się na nasze urządzenie za pomocą głównie poczty elektronicznej bądź nieodpowiedzialnego korzystania z komputera, tzn. klikania w nieznane nam linki, pobierania plików z “lewych” źródeł czy odpowiadania na wiadomości na Facebooku (tak, dobrze słyszycie).

Wirus

Wirus

Wirus na pierwszy rzut oka nie różni się niczym od zwykłego Malware (choć jak napisałem wyżej, jest on jego częścią). Możecie go dostać w taki sam sposób jak każde inne złośliwe oprogramowanie. Jednakże, w przeciwieństwie do złośliwego oprogramowania jest on o wiele bardziej niebezpieczny. Nie irytuje on użytkownika, ale potrafi wykonywać czynności bez jego wiedzy prowadząc do utraty danych (w przeciwieństwie do zwykłego malware nie kradnie ich, tylko niszczy). Najgorsze jest to, że taki wirus potrafi się rozprzestrzeniać w sieci, do której jest podłączone nasze urządzenie – po prostu kopiuje się wszędzie, w każdy otwarty kod programu, co potrafi spowodować masę zmian na twoim komputerze – niektórych z nich możesz nawet nie zauważyć, a mogą one na stałe wpłynąć na funkcjonowanie twojego urządzenia, doprowadzając nawet do trwałych uszkodzeń.

Zazwyczaj wirusy wyłączają zaporę systemową czy potrafią się przebić i zdezaktywować mniej skuteczne programy antywirusowe. Często taki twór może spowalniać twoje łącze internetowe, czy też kompletnie je wyłączyć. Momentami potrzebna jest reinstalacja sterowników odpowiedzialnych za łącze.

Na szczęście Malware jest dość łatwo wykryć. Najczęściej objawia się ono spowolnionym działaniem komputera, czy większemu wykorzystaniu podzespołów nawet podczas spoczynku – tzn. większa aktywność procesora, dysku, w niektórych przypadkach karty graficznej (najczęściej tzw. oprogramowanie do “miningu”), czy większego zużycia pamięci RAM. Antywirus i narzędzie typu anti-malware to najskuteczniejszy sposób na rozpoznawanie i usuwanie złośliwego oprogramowania oraz zapobieganie przyszłym infekcjom. Najprostszym programem do tego celu wydaje się być Malwarebytes. Jest to najchętniej używany program do usuwania malware w Polsce, bardzo intuicyjny oraz prosty w obsłudze, na dodatek bardzo skuteczny – nawet w wersji darmowej, chociaż bardzo gorąco polecam zaopatrzyć się w wersję Premium.

Malwarebytes
fot. Malwarebytes

Malwarebytes

Od swojego powstania program ten przeszedł masę zmian. teraz oferuje przepotężne funkcje antywirusowe, ochronę sieci czy ochronę urządzenia w czasie rzeczywistym. Potrafi przebadać rejestr systemu czy pamięć systemową pod kątem błędów w kodzie. Program wyszukuje luki typu Zero-day lub te, które nie zostały jeszcze naprawione. Do dyspozycji mamy teraz również skaner analizy behawioralnej (heurystycznej) do blokowania podejrzanie zachowujących się programów. Mamy możliwość ustawienia harmonogramu skanowania w celu poszukiwania oprogramowania malware – funkcja bardzo przydatna, mam wrażenie każdemu. Po zakończeniu skanowania otrzymujemy pełen raport z przebiegu skanowania oraz z tego, gdzie zostały wykryte nieprawidłowości. Malwarebytes chroni mój komputer przed złośliwym oprogramowaniem, a jego recenzje znajdziecie tutaj. Co najważniejsze – oprogramowanie Malwarebytes jest również dostępne na systemy Android, iOS oraz Mac. Program jest na bieżąco aktualizowany przez zawodowców z wieloletnim doświadczeniem w tej branży, więc nie musimy się już obawiać o bezpieczeństwo naszych urządzeń.

Malwarebytes Anti-Malware, to bezpłatny skaner funkcjonujący w czasie rzeczywistym, za pomocą którego pozbędziemy się z komputera złośliwego oprogramowania – w tym wirusów, spyware, rootkitów i trojanów. Program będzie niezbędny tym bardziej w sytuacji, gdy mamy zablokowaną stronę startową w przeglądarce internetowej, lub na naszym komputerze wyskakują dziwne reklamy. Jeżeli pierwszy raz instalujemy program Malwarebytes Anti-Malware (MBAM), to prawdopodobnie będzie on działał w usłudze „Premium”, która zawiera parę wspomagających funkcji, między innymi: wyszukiwanie zagrożenia w czasie rzeczywistym, lub bardzo szybki moduł skanowania (hyper). Po zakończeniu okresu „Premium” program zmienia status na bezpłatny i nadal możemy korzystać z tego narzędzia – w tym wykrywać i usuwać złośliwe oprogramowanie.