Któż nie lubi od czasu do czasu poćwiczyć swoich szarych komórek. W wolnej chwili sięgnąć po daną łamigłówkę i ułożyć pasjansa, rozwiązać krzyżówkę lub sudoku albo sporządzić obrazek logiczny. Te ostatnie, znane także pod nazwą nonogram, japońska krzyżówka lub picross to wytrawne ćwiczenie dla spostrzegawczości i zdolności analitycznych. I tak w ramach ćwiczeń sam lubię sięgnąć od czasu do czasu po losowe zadanie. Dobrze zatem mieć coś zainstalowanego pod ręką w swoim smartfonie.

W Android Market roi się od aplikacji wykorzystujących pomysł obrazków logicznych. Czy dokładnie jest ta rozgrywka? Cytując Wikipedię:

To łamigłówka polegająca na zaczernianiu pól diagramu. Zaczernione pola utworzą rysunek. To, które pola trzeba zaczernić, wskazują liczby obok diagramu. Liczby z lewej strony każdego wiersza określają, ile grup czarnych pól jest w danym rzędzie i ile czarnych pól jest w każdej grupie.

Którą z dostępnych pozycji zatem wybrać? Odpowiedź nie jest jednoznaczna, ale przyjrzyjmy się z bliska pięciu najpopularniejszym tytułom dostępnym w Markecie:

1. Nonogram

To najprostsza, ale jednocześnie skierowana do najwytrawniejszych graczy aplikacja. Dostępny jest jeden rozmiar planszy 15×15, a trzy poziomy trudności to konfiguracje pól do zaczerniania. Sterowanie odbywa się poprzez D-Pad. Dotyk nie jest obsługiwany. Jedynie zmiana sposobu zapełniania i uruchamianie nowej gry mogą być wykonywane poprzez ekran. Utrudnieniem jest brak powiadamiania o błędach. Z tego też względu trzeba wyjątkowo uważać przy rozwiązywaniu choć ewentualne błędy nie będą negatywnie wpływały na wynik czasowy. Wadą jest niestety brak informacji o tym, co przedstawia rozwiązanie. Z drugiej strony to także wyzwanie, by odgadnąć co kryje się w niektórych zagadkach.

Nonogram jest dostępny bezpłatnie.

Nonogram - gra

2. Picranium

To aplikacja płatna, ale występująca również w wersji Lite. Jednocześnie jest bodaj najbardziej przejrzystą grą z cyklu japońskich krzyżówek dostępnych w Android Market. Widoczny jest wyraźny podział na poziomy trudności, a rozwiązania zagadek prezentowane są w postaci kolorowych, czytelnych obrazków. Kontrola ruchów – w odróżnieniu od Nonogram – możliwa jest poprzez dotyk ekranu. Gra ma tę przewagę nad innymi tego typu aplikacjami, że ruchy gracza nie powodują przypadkowego zaznaczenia sąsiadującego pola. Jednocześnie nie ma w niej również powiadomień o błędach, ale nasze wyniki są nagradzane. W zależności od poziomu trudności i łamigłówki, za każdy przedział czasowy otrzymujemy jeden z trzech medali – im szybciej rozwiążemy zadanie, tym większa szansa na złoto. Każdy z graczy musi kolejno odkrywać etapy, bez ukończeniu poziomu „Easy”, nie będziemy mieli możliwości gry na trudniejszym poziomie.

Cena Picarnium to 6,85 PLN.

Picarnium - gra

3. LogicPic

Jest to najuboższa graficznie aplikacja wykorzystująca pomysł nonogramów z dostępnych w Markecie. Nie znaczy to jednak, że bezwartościowa. Szczególnie polecałbym ją początkującym. Jest o tyle wygodna, że w momencie wykorzystania pól w danej linii, cyfry informujące o kombinacjach są podświetlane na zielono. Dodatkowo istnieje opcja pobierania zadań z serwerów twórców gry. Dużą wadą jest brak wygodnego sterowania (dotykowo) przy większych planszach. Gra na urządzeniach z małymi ekranami będą w tym wypadku wyjątkowo uciążliwa.

LogicPic dostępna jest w wersji darmowej (Free) i płatnej w cenie 2,82 PLN.

LogicPic - zadanie rozwiązane

4. Logic Picross

Logic Picross jest bardzo zbliżony do Picarnium. Równie estetycznie wykonany, wygodna kontrola dotykowa… Ale do czasu. Niestety problem dotyczy obu pozycji – przy planszy powyżej 5×5 sterowanie staje się bardzo uciążliwe. Przesuwanie planszy nie jest zbyt praktyczne, szczególnie gdy tracimy z pola widzenia liczby wskazujące kombinacje. I gdy Picarnium pozwala jeszcze na kontrolowanie powiększenia, Logic Picross tej funkcji już nie posiada, a przy tym bardzo łatwo o niepożądane błędy. Ale tak jak i poprzedniczka, tak i ta aplikacja jest bardzo wygodna dla początkujących. Utrudnieniem jest jednak wprowadzenie trzech „żyć” – po trzech błędach popełnionych w trakcie rozwiązywania zadania, gracz musi rozpocząć je od nowa.

Dostępne wersje w Android Market to Logic Picross Free (darmowa) i płatna w cenie 5,66 PLN.

Logic Picross - gra

5. Cell Cross

To bodaj najsłabsza graficznie, ale najciekawsza koncepcyjnie gra z całej prezentowanej grupy. Cell Cross to nie tylko pojedyncze łamigłówki, ale zarazem opowieść o 3 królestwach: ognia, lodu i kamienia. Niestety ze względu na ubogą szatę graficzną i wręcz toporne sterowanie aplikacja sporo traci. A szkoda. Wystarczyłoby wykorzystać do sterowania D-Pad i porzucić pomysł przesuwania planszy i byłoby już znacznie lepiej. Mimo wszystko jednak plansze na poziomie łatwym i te które nie przekraczają rozmiarów 10×10 da się w miarę komfortowo pokonać. Cell Cros również informuje o błędach. Za każdy doliczane są 2 minuty do końcowego czasu.

Cell Cross dostępny jest w bezpłatnej wersji Free oraz pełnej, kosztującej 8,51 PLN.

Cell Cross - zadanie ukończone

Comments are closed.