Po 12 latach oczekiwania w końcu pojawił się sequel wielkiego Diablo II. Fabuła stała się jeszcze bardziej epicka, walki krwawsze, a poziom trudności wyższy. Jak to zwykle w okolicach wielkich premier bywa, na Google Play (wcześniej Android Markecie) pojawiają się apki powiązane z właśnie wydawaną grą. Tak też miało i wciąż ma miejsce z Diablo III. Idąc razem z wielkim „hypem” na tę produkcję, postanowiłem zrobić przegląd „diabelskich” aplikacji. Żeby było przejrzyściej podzieliłem go na kategorie. „Zostań chwilę i posłuchaj”.

Przewodniki

Diablo Clerk - składanie ekwipunku
Diablo Clerk - składanie ekwipunku

Najpopularniejszym „gatunkiem” programów związanych z daną grą są przewodniki po uniwersum. Zawierają one w sobie od bestiariusza przez opis wszystkich postaci na przedmiotach kończąc. Nie wszystkie jednak posiadają identyczne opcje, dlatego warto wybrać najbardziej odpowiadający swoim wymaganiom. Sam mogę polecić trzy poradniki – Diablo 3 Guide, Diatabase, Diablo Clerk Alpha. Jest jeszcze Diablo 3 Fan Pack, ale niestety został wydany przed premierą tego hack’n’slasha i do tej pory nie był jeszcze aktualizowany. Wszystkie naturalnie są darmowe i w języku angielskim.

Diablo 3 Guide to najbardziej rozbudowany, nieoficjalny przewodnik dostępny na Google Play. Ma w sobie listę nowości; opisy i opowiadania dotyczące poszczególnych klas; bazę przedmiotów; opisy rzemieślników, NPC i towarzyszy; kalkulator umiejętności; bestiariusz; oś czasu serii Diablo w świecie gry i w świecie rzeczywistym; opisy lokacji i systemów (zdrowie, PvP, crafting, etc.); oraz odnośniki do Twittera, Facebooka, YouTube, forum Blizzarda i strony głównej Diablo 3. Mówiąc jednym słowem – sporo. Wiele rzeczy jest naprawdę przydatne, znajdzie się także parę ciekawostek (jak choćby oś czasu serii), a wszystko to jest okraszone bardzo klimatycznymi grafikami i tłami. Zajmuje 27,6 MB (jeśli aktualnie nie korzystasz to niecałe 3MB) i wymaga połączenia Wi-Fi.

Diatabase (Diablo 3 Database) posiada prawie te same funkcje co poprzednik (niestety nie z tak estetyczną oprawą graficzną), z tą różnicą, że ma też wyszukiwarkę, dostęp do newsów prosto od Blizarda oraz spis questów wraz z dziennikami. Bardzo ciekawa lektura. Niestety aplikacji brakuje takich opcji jak opisy postaci, lokacji, wrogów i całej reszty rzeczy. Większość skupia się zadaniach i przedmiotach. Warto pobrać, jeśli jest się ciekawym zawartości dzienników ze świata Sanktuarium. Wymaga jedynie 3,7 MB wolnej pamięci na karcie bądź telefonie, ale pobiera informacje i pliki z internetu.

Diablo Clerk Alpha jest dla mnie najbardziej interesującą pozycją ze wszystkich wymienionych. Dlaczego? Ponieważ jako jedyna oferuje modele 3D większości przedmiotów z gry. Można je dowolnie przeglądać, przybliżać i oddalać. Nie jest ich za dużo i nie są zbyt intuicyjnie posortowane, ale aplikacja wciąż jest rozbudowywana, więc możemy spodziewać się poprawy. Poza tym standard w postaci kalkulatora skilli, listy itemów, broni i pancerzy oraz możliwości złożenia własnego ekwipunku (moim zdaniem wygląda to lepiej niż w pozostałych, screen obok). Kolejna różnica to opcja zapisania stworzonych przez siebie zestawów (zarówno skilli jak i inwentarza) i przeglądania ich później. Zajmuje ledwo 1,5 MB, ale wszystkie dane pobiera na bieżąco, więc Wi-Fi byłoby wskazane (szczególnie w przypadku renderów 3D).

Kalkulatory umiejętności

Diablo 3 Skill Calculator - najbardziej klimatyczny kalkulator
Diablo 3 Skill Calculator - najbardziej klimatyczny kalkulator

Mimo, że aplikacje przedstawione w poprzedniej kategorii posiadały tę funkcję, są też takie specjalnie dedykowane ustawianiu całych setów umiejętności. Jeśli komuś nie zależy na całych kompendiach to w zupełności wystarczy mu Skill Calculator, Diablo 3 Skill Calculator Free lub Diablo 3 Builder.

Skill Calculator wydał twórca Diablo 3 Guide, oba programy są równie profesjonalnie wykonane. Właściwie to SC jest po prostu okrojoną wersją tego poradnika z bardziej rozbudowanym kalkulatorem. Ma te same odnośniki (Twitter, Facebook, itd.) oraz opisy klas i kompanów. Co ciekawe można także ustawiać sety dla swoich towarzyszy broni – Templariusza, Szelmy i Zaklinaczki. To nie koniec ciekawostek, jest też opcja wylosowania wszystkich umiejętności i druga – zapisywanie zestawów, wczytywanie istniejących i dzielenie się nimi za pośrednictwem Bluetooth, Gmaila i SMSów.

Diablo 3 Skill Calculator Free moim zdaniem najbardziej pasuje do klimatu gry, layout jest jakby brudny i poniszczony. Może nie brzmi to zachęcająco, ale wygląda bardzo klimatycznie (screen obok). Niestety nie jest zbyt aktualny, wybór skilli do przycisku jest zupełnie dowolny (poza pasywnymi naturalnie), a w aktualnej wersji Diablo do każdego skrótu można przypisać umiejętność z danej kategorii (przykładowo Fists of Thunder można używać wyłącznie lewym przyciskiem myszy). Jeśli wie się jakie skille mogą być przypisane do jakiego klawisza nie sprawi to większego problemu, ale jeśli nie – można policzyć to jako minus.

Diablo 3 Builder ma najciekawszy design ze wszystkich. Może nie jest do końca zgodny z duchem gry, ale jest naprawdę miły dla oka. Tak jak w poprzedniej kategorii, mój faworyt również pojawia się na sam koniec. Jest najbardziej praktyczny ze wszystkich kalkulatorów. Twórca aktualizuje go na bieżąco (ostatnie uaktualnienie miało miejsce właśnie dzisiaj) i nie widać tam żadnych niedociągnięć. Można bez problemu wybierać runy, opisy umiejętności są bardzo rozbudowane oraz, co najważniejsze, te ostatnie są podzielone na kategorie (skille aktywne i pasywne plus konkretne klawisze). Teraz już nie można przypisać mantry mnicha pod lewy przycisk myszy. Możliwości dzielenia się swoim setem są również spore, poza standardowymi Bluetooth, Gmail i SMS dochodzą jeszcze opcje wynikające z kompatybilności z innymi aplikacjami, przykładowo – Dropbox, Evernote czy stworzenie własnego kreskowego kodu QR (Barcode Scanner).

Kontrolery serwerów

Diablo 3 Server Checker - oho, serwery sprawne, czas grać
Diablo 3 Server Checker - oho, serwery sprawne, czas grać

Jeśli grywaliście w najnowszą produkcję Blizzarda, albo byliście świadkami startu jakichkolwiek większych gier MMO, na pewno są wam znane problemy z serwerami. Zainteresowanie na Diablo III było tak duże, że parę minut po północy nie dało się już zagrać. Po tym incydencie ze strony producenta pojawiła się cała masa memów i filmików (przykładowo „If Diablo 3 were a girl”) dotyczących głównie błędu 37. Aby uniknąć nieustannego logowania się na chybił trafił, powstały dwie aplikacje umożliwiające sprawdzenie, które z serwerów są aktualnie sprawneDiablo 3 Server Status i Diablo 3 Server Checker od doświadczonego w tej dziedzinie Eluamousa (stworzył też podobne programy dla Star Wars: The Old Republic i World of Warcraft).

Diablo 3 Server Status jest w sumie bardziej stroną internetowa niż pełnoprawną aplikacją. To co nie jest bezpośrednio pobierane z internetu to tylko przycisk odświeżania strony i informacje o programie. Cała reszta to po prostu lista serwerów wyświetlana przez systemową przeglądarkę. Są trochę dziwnie ułożone, bo zamiast razem wyświetlić wszystkie europejskie serwery, osobno są dla gry i osobno dla domu aukcyjnego.

Diablo 3 Server Checker to już pełen profesjonalizm (widać to po ikonie :) ). Ten program pozwala na wybranie regionu, wyszukiwania serwerów, dodawanie ich do ulubionych, odświeżanie listy, ustawienia aplikacji według własnych preferencji (przykładowo, czy i jak często ma uruchamiać się automatyczne odświeżanie), wyświetlanie stosownych powiadomień gdy ulubiony serwer zostanie wyłączony lub włączony i nawet ustawienie widżetu na pulpicie telefonu! Poza tym na górze (nad regionem) widać nawet jakieś szczątkowe elementy interfejsu z gry. Polecam każdemu graczowi Diablo III.

Usprawnienia wyglądu

Diablo 3 Go Launcher EX - Sam Deckard Cain by pozazdrościł
Diablo 3 Go Launcher EX - Sam Deckard Cain by pozazdrościł

Oczywiście nie samymi użytkowymi aplikacjami człowiek żyje. Dopóki jest zainteresowanie na wszelkiego rodzaju estetyczne dodatki na Androida dopóty będą powstawać. Od tapet przez widżety na motywach kończąc. Wybór jest przeogromny, więc postaram się najważniejsze z pozycji w miarę zwięźle opisać.

Diablo 3 GO Launcher EX to koreańskiej produkcji motyw do GO Launcher EX w klimatach owej gry od Blizzarda. Zmienia ponad 150 ikon, dodaje tapety, parę widżetów i sprawia świetne wrażenie na screenach (patrz obok). Niestety nie miałem przyjemności go używać, ale prawdopodobnie w bliższej przyszłości się skuszę. Tutaj pobierzecie samego launchera, a tutaj alternatywny i nieco tańszy motyw.

Diablo 3 Free MagicLocker Theme jest, jak nazwa wskazuje, „skórką” do MagicLockera. Niestety nie działa ona idealnie i lock-screen bywa wadliwy. Z odblokowaniem ekranu wprawdzie nie ma problemu, ale przejście do SMSów lub ostatnich połączeń może być trudne. Nie bardzo polecam, wygląd również nie jest powalający.

Tapety Diablo III, pojawiło się także mnóstwo aplikacji tego typu. Diablo 3 Wallpapers, Diablo 3 Wallpapers HD, Diablo 3 Logo Live WallpaperDiablo 3 Wallpapers FreeDiablo 3 Wallpapers Lite to tylko najpopularniejsze z nich. Sam używam tej pierwszej na moim LG Swift, zajmuje najmniej i jest najbardziej funkcjonalna. Jeśli jednak posiadacie telefon o wyższej rozdzielczości to polecam Diablo 3 Wallpapers HD. Tapeta „live” z logiem gry jest mocno skompresowanym plikiem „.gif” o słabej jakości, ale niestety to jedyna animowana tapeta związana z tą produkcją jaką znalazłem. Wallpapers Free to po prostu skromny zestaw 15 tapet, niekoniecznie wart uwagi. Ostatni program jest moim zdaniem zbyt przekombinowany. Niepotrzebnie autor dodał motyw główny z Diablo 3 podczas przeglądania tapet, co (przynajmniej na moim smartfonie) nieco zaszkodziło wydajności.

Diablo 3 Resources to widżet przedstawiający kule życia i many (swoją drogą, znane bardziej z Diablo 2 niż 3). Czerwona odpowiada za stan baterii, a niebieska za ilość wolnego miejsca na karcie SD. Jest klimatyczne, przydatne i estetyczne. Polecam, musi się świetnie komponować z Diablo 3 GO Launcher EX.

Diablo 3 Clock jest zegarem analogicznym w krwistych barwach. W jego środku jest standardowo logo gry wraz z facjatą głównego bossa. Co ciekawe, widżet ten stworzył nasz rodak Mateusz Kaflowski, który ma na koncie także takie aplikacje jak Minigun, Big Bang Theory Whip czy Brightest Screen. Wszystkie udostępnia całkowicie za darmo. Diablo 3 Clock jest obowiązkowe dla prawdziwego fana, chyba że ma się już zegar z motywu do GO Launcher EX.

Diablo 3 Clock Widget to niemal to samo co pozycja wyżej, z tą różnicą, że kolorystyka jest mniej inwazyjna. Jeśli nie lubicie ostrych barw, wybierzcie ten widżet.

Inne

Battle.net Authenticator - bezpieczeństwo przede wszystkim
Battle.net Authenticator - bezpieczeństwo przede wszystkim

Zawsze znajdą się takie programy, których nie można przypisać do żadnej kategorii. Oto one:

Battle.net Authenticator to jedyna oficjalna aplikacja od Blizzarda w tym zestawieniu. Do czego w takim razie ona służy? Otóż pomaga ona zabezpieczyć swoje konto Battle.net, potrzebne do nowszych gier tego producenta (np. właśnie Diablo III czy World of Warcraft). Po wpisaniu loginu i hasła na stronie lub przed rozgrywką, zostajemy poproszeni o wpisanie kodu wygenerowanego w tym darmowym „tokenie”. Co 20-30 sekund pojawia się nowy, a o pozostałym czasie informuje nas zielony pasek. Jest to bardzo przydatne i dzięki temu właściciele naprawdę wartościowych postaci mogą spać spokojnie.

Diablo 3 Map to po prostu mapa świata serii Diablo w języku angielskim. Pochodzi ona z księgi Caina (Book of Cain). Aplikacja umożliwia przesuwanie, przybliżanie i oddalanie obraz. To w sumie wszystko. Dziwne, że żaden z przewodników przedstawionych na początku artykułu nie posiadał pełnowymiarowej mapy.

Teraz, wyposażeni w zestaw odpowiednich aplikacji możecie swobodnie przemierzać świat Sanktuarium.

Comments are closed.