Thursday, July 9th 2020

lis
2007
15

Gry na platformę Android

Czy gry na telefony komórkowe z platformą android wyprą inne mobilne platformy takie jak Sony PSP i Nintendo DS?

Czas pokaże, ale jeśli chodzi o możliwości programowe i sprzętowe, telefony przeznaczone na platformę Android będą, w momencie wypuszczenia pierwszego modelu telefonu opartego na tym systemie, porównywalne do tych z powyższych konsoli. Trzeba pamiętać że nowy model konsoli jest wypuszczany raz na kilka lat, natomiast nowa seria telefonów komórkowych to pół roku – w przeciągu funkcjonowania jednego modelu konsoli na rynek wejdzie kilka generacji telefonów komórkowych. Ten nieustanny rozwój, presja ze strony użytkowników i poczucie pewności jakie da zunifikowana platforma, która zapewni stały dopływ nowych gier, sprawi ze przenośne konsole do gier mogą mieć poważne problemy. Stały dopływ gier jest sprawą kluczową, szczególnie wyraźnie widać to na przykładzie N-gage, konsolki – telefonu komórkowego firmy Nokia, który raczej nie odniósł sukcesu finansowego, a jedną z przyczyn porażki była mała liczba tytułów gier jakie zostały wyprodukowane na ten telefon.

Trzeba zauważyć, że wśród członków open hedset alliance jest firma nvidia, potentat na rynku procesorów graficznych, który zapewne ostrzy sobie zęby na układy graficzne w telefonach komórkowych i coraz śmielej wchodzi w ten segment rynku.

Ale najważniejszą sprawą w tym wszystkim są pieniądze. O ile za darmo dostępne będą gry PC projektowane na na OpenGL kilka lat temu – takie jak Quake, to nowe gry na platformę Android muszą kosztować.

Obserwując rynek gier – apletów Java na telefony komórkowe widać że ten segment rynku jest obiecujący, a jeśli chodzi o wartość całego rynku gier na urządzenia mobilne to wynosi on 3-4 miliardów dolarów, przy prognozie kilkunastu miliardów dolarów na 2011 rok. Ile w tym rynku udziałów będą miały gry na platformę Android? Zapewne spory kilkudziesięciu procentowy udział, ponieważ będą następcami gier Java, które przy odpowiednich działaniach marketingowych wyprą z rynku.Podobne Posty