Oto przed nami Samsung Galaxy S II, udany następca SGS. Przyjrzyjmy się bliżej urządzeniu, które w tym roku będzie rządzić na Androidowym podwórku.

Wygląd i wyposażenie

Samsung Galaxy S II jest bardzo cienki, a przemyślane krzywizny zapewniają pewny chwyt urządzenia. Również materiał, z którego zrobiona jest obudowa, robi o wiele lepsze wrażenie niż „połyskujący plastik” z jedynki. Niestety, technologia produkcji obudowy nie zmieniła się, w fabrykach Samsunga nadal popularne są wtryskarki do tworzyw sztucznych, a nie wytłaczarki do aluminium.
Ekran został zabezpieczony kawałkiem solidnego szkła, które zostało umocowane przy pomocy bocznej taśmy.

Układ przycisków jest prawie taki sam jak w jedynce. Natomiast gniazdu USB powędrowało na dół.

Wyświetlacz, kamera

Normą dla topowych telefonów jest już rozdzielczość qHD (960 x 540). SGSII jest najprawdopodobniej ostatnim przedstawicielem urządzeń w wyświetlaczem WVGA (w tej klasie). Do jakości kolorów ekranu Super AMOLED Plus nie można się przyczepić, ale właśnie tym charakteryzuje się matryca diodowa.
Kamera może już nagrywać filmy w jakości 1080p@30fps. Wprawdzie taką jakość zagwarantuje nawet 5MP, ale Samsung potrzebował 8MP, aby wycisnąć full HD.

Interfejs użytkownika

Samsung Galaxy S II działa płynnie i szybko, nie uświadczymy zwisów znanych z jedynki. Na niezmienionym, wysokim, poziomie pozostaje pinch-to-zoom, przeglądarka czy mapa jest skalowana w sposób płynny i bez zacinania. Podczas „szczypania” fotografii nie zauważyliśmy żadnych przestojów, mimo, że staraliśmy się choć na chwilę zobaczyć zawieszający się system. Gwałtowne ruchy palcami, szybkie przybliżanie i oddalanie ani na chwilę nie zakrztusiły testowanego przez nas SGS’a 2.

TouchWiz 4.0 wnosi kilka nowości i usprawnień, oprócz nowego wyglądy widgetów. Wygodne pozycjonowanie wykorzystywanych na ekranach dodatków zapewnia siatka pokazująca dostępne miejsce, w którym da się zakotwiczyć interesujący nas zegar, czytnik RSSów, czy skrót do odtwarzacza muzycznego. Mamy też takie udogodnienia jak zapętloną listę aplikacji, czy rozbudowane zarządzanie gadżetami. Na uwagę zasługuje również nowy tryb horyzontalny niektórych aplikacji – ekran zostaje wówczas podzielony na dwie części, pojawia się lista lub dodatkowe menu.

Wydajność

Procesor Exynos jest obecnie uważany za najwydajniejszy układ montowany w telefonach komórkowych. Dlatego należało oczekiwać wybitnych wyników w benchmarkach. Nie zawiedliśmy się, w Quadrant Samsung Galaxy S II przekroczył 3000 puntów. Trzeba tutaj przypomnieć, że rezultat nie jest miarodajny, bo moc telefonu jest ograniczona przez częstotliwość odświeżania. Co więcej, testowany model posiadał procesor z zegarem obniżonym do 800 MHz, co pokazuje stosowna informacja w Quadrant. Mimo wszystko SGSII pokonał w tym teście SGT 10.1 dwukrotnie. FPSy osiągane przez testy 3D sięgały każdorazowo wartości 60,a le tylko dlatego, że jest to ograniczenie wprowadzone przez twórców Quadranta.

Wnioski

Galaxy S II to niemal pewny bestseller, którego sprzedaż powinna przekroczyć 10 mln sztuk. Samsung wie jak osiągnąć najlepszy stosunek możliwości do ceny.
Jest to zarazem najmocniejsze ze wszystkich urządzeń znajdujących się w bardzo bogatej ofercie koreańskiego producenta. Choć mały, to nie ma sobie równych. Wielu życzyłoby sobie, aby tak sprawną i wygodną pracą charakteryzował się Galaxy Tab 10.1. SGS II można odebrać jako potwierdzenie tezy, że Android 2.3 Gingerbread jest najstabilniejszą i najbardziej dopracowaną ze wszystkich wersji systemu powstałych w Mountain View. Nic dziwnego, że przy tak wykonanym produkcie Samsung już niebawem będzie mógł poszczycić się największym producentem telefonów komórkowych na świecie.

Swoich odbiorców Galaxy S II może szukać wśród wielu miłośników gadżetów. Docenią go ci, którzy swoje uczucia lokują w Androidzie. Przesiadka z innych systemów – w tym iOS – nie sprawi większych problemów. Pisał o tym m.in. Grzegorz Marczak z antyweb.pl, któremu skok z iPhone’a na Nexus S nie sprawił większego problemu. Wreszcie pojawiają się ci, których rozczarowała Nokia, a którym wybór systemu Windows Phone kompletnie nie pasuje do wygodnych urządzeń przenośnych.

 

Parametry telefonu Samsung Galaxy S II:

Procesor Samsung Exynos 4210, 1,2 GHz – dwurdzeniowy Cortex-A9 z ARM Mali-400 MP GPU
System Android 2.3.3 z TouchWiz 4.0
Pamięć 1 GB RAM, 8GB lub 16GB pamięci wewnętrznej
Wymiary 125,3 x 66,1 x 8,5 mm
Waga 116 g
Wyświetlacz 4.3” WVGA(480×800) 16M SUPER AMOLED plus
Sieci HSUPA 900/1900/2100
EDGE/GPRS 850/ 900/1800/190
Manipulator ekran dotykowy, przyciski dedykowane – power, głośność, home
GPS GPS, A-GPS
Technologie komunikacyjne Bluetooth® 3.0 z A2DP
Wi-Fi 802.11 a/b/g/n; DLNA
microUSB v2.0
Aparat 8 MP, zdjęcia o rozdzielczości 3264×2448, wideo 1080p@30fps
Odtwarzacz audio MP3/WAV/eAAC+/AC3/FLAC
Odtwarzacz wideo MP4/DivX/XviD/WMV/H.264/H.263
Bateria 1650 mAh

Czas rozmów:

  • Do 18h 20 minut – 2G
  • Do 8 h 40 minut – 3G

Czas czuwania:

  • Do 710 godzin – 2G
  • Do 6106 godzin – 3G

 

Oprogramowanie producenta
  • Exchange ActiveSync
  • Social Hub
  • Readers Hub
  • Music Hub
  • Game Hub
Dane przez sieć komórkową
  • GPRS – Class 12 (4+1/3+2/2+3/1+4 slots), 32 – 48 kbps
  • EDGE – Class 12
  • 3G – HSDPA, 21 Mbps; HSUPA, 5.76 Mbps
Funkcje specjalne Akcelerometr
Kompas
Czujnik zbliżeniowy
Gniazdo słuchawkowe 3.5 mm
Radio Stereo FM z RDS

333 KOMENTARZE

  1. Cytat:
    „testowany model posiadał procesor z zegarem obniżonym do 800 MHz”

    Po co ? Kto obniżył ? Telefon był rootowany ?

  2. Kolega poczyta o cpu speed step to się dowie, że procek w SGS2 skacze od 200-1200, a często ma 800Mhz
    W tym telefonie nie ma sensu obniżać taktowania.

Comments are closed.