Po zainstalowaniu platformy Android na Asus Eee w wielu portalach internetowych, również tych poważnych, ogłoszono że Google zamierza przejąć rynek systemów operacyjnych na komputery osobistych, oraz że sportowanie Androida na Eee PC 10000H przez dwóch entuzjastów to milowy krok w rozwoju tej platformy.
Oczywiście nie jest to prawdą – sportowanie na inna urządzenia nie jest skomplikowane – zrobiono to na Nokii czy HTC a w najbliższym czasie usłyszymy o Androidzie który chodzi na zwykłym PC.

Sam system operacyjny nikogo nie interesuje – muszą być na niego dostępne aplikacje – od edytorów tekstu i arkuszy kalkulacyjnych do gier, na chwilę obecną żaden użytkownik nie zainteresuje się na przykład PapiJump na Androida, jeśli na swoim komputerze ma Windowsa na którym może odpalić Fallouta 3. Jest jeszcze problem sterowników, do różnych urządzeń, lokalizacji, etc. Do tego wszystkiego trzeba jeszcze dodać marketing. To wszystko wymaga lat pracy i tysięcy pracowników. A nad Androidem pracuje kilkanaście, kilkadziesiąt osób.
Ale najważniejsze jest to, że Android to okrojony i dostosowany do potrzeb urządzeń mobilnych Linux – jaki jest sens instalować okrojony system operacyjny, jeśli każdy użytkownik PCeta ma dostęp do normalnego Linuxa?

22 KOMENTARZE

  1. a co to jest palmfon?? palmtop to palmtop, smertfon to smartfon, nie widzę związku.
    popieram przedmówcę, android jest fajny, mam 2.2 na htc desire, ale nandriva znacznie lepsza.

  2. No no widzę że koledzy bardzo poinformowani.
    jak kolega napisal „nandriva” (mandriva) to także system unixowy jak i ten tytułowy Android.
    Oba systemy są świetne ale… czy kiedykolwiek dogonią microsoft pod względem opierających się o niego dystrybucji?? Producenci gier programów musieli by wydać bardzo bardzo bardzo grube pieniądze aby przekształcić swoje dystrybucje pod owe systemy.
    Każdy gracz, grafik korzysta z MS Windows bo na niego jest najwięcej gier, programów.
    Myślę że i na Androida wyjdą jakieś fajne programy i gierki ale nie będą to na pewno wysoko budżetowe projekty! Pozdrawiam

  3. Mam nadzieję, że się mylicie :) Moim zdaniem w przeciągu kilku lat google będzie dystrybułował własny system. Ta firma trafiła w swój moment – gdyby zatrzymali się na przeglądarce to byłby ich początek upadku. Może i faktycznie MS jest dominujący, ale to google może realnie zagrozić mu. Jabłko wygrywa w poligrafii i na drugiej półkuli globu – ale w europie nie wiedzie się mu. Linux do tej pory odstrasza zwykłego użytkownika PC, a Windows zbyt wolno się rozwija – przychodzi pokolenie dzieciaków, którzy wychowują się na iphone. Powiedzcie mi czy się mylę sądząc, że google (może nawet w pewnym sensie nieświadomie) zaszczepiło potrzebę nowego systemu – tak prostego w „użytkowaniu” jak jabłko czy Win a jednocześnie opartego o linux.

    Znając życie kilku fanatyków stwierdzi, że to bez sensu – jest linux i jest on tak samo atrakcyjny jak win7 :) Może i tak, ale o tym miliony ludzi się na pewno nie przekona tylko pewna grupka osób.

    Ponadto google ma jedna wielka przewagę, tworząc coś nie skupiają się na zarabianiu z samej sprzedaży produktu – wola udostępnić coś za darmo, aby sprzedawać wiedzę pozyskana z data miningu.

    Pozdrawiam

Comments are closed.