Wednesday, June 7th 2023

cze
2016
22

Gry Multiplayer Online – ogólny podział

Gdy słyszymy o tym, że ktoś gra w Gry Multiplayer Online, to przede wszystkim mamy przed oczami gracza, który wraz ze znajomymi, gra w jakąś grę przez internet. Co więcej, odległość nie gra tu żadnej roli. Znajomi, mogą mieszkać na następnej klatce bloku, albo też – na sąsiednim kontynencie. W tej kwestii, nieważne przecież gdzie się znajdujesz. Liczy się wydajność łącza, dobry ping i wszystko gra…

Gry Multiplayer Online - ogólny podział

Tymczasem takie zdefiniowanie tego typu gier, jest co najmniej płytkie. Nie będziemy tu wchodzić w dokładne różnice pomiędzy MMORPG a MMOSG. Zresztą, dla wielu graczy nie ma to większego znaczenia. Nasz podział, zdefiniujemy w oparciu o mniej szczegółowe różnice a mianowicie – sposób prowadzenia rozgrywki.

Rodzaje gier multiplayerowych

Gry multiplayer w rozgrywce lokalnej.

W gry Multiplayer Online z Valhalla.pl, możemy nie tylko rozgrywać w pojedynkę, ale też – w kilka osób jednocześnie i to za pomocą jednego komputera. W jaki sposób? Rozgrywka może być prowadzona na dwa możliwe sposoby. W pierwszym z nich, mamy do czynienia z tak zwanym “gorącym krzesłem”. Grając np. w Wormsy, każdy z graczy ma swoją rundę, w której on sam może prowadzić rozgrywkę. Gdy jego “robak” ginie, udostępnia on swoje miejsce kolejnemu graczowi, który teraz ma swoje pięć minut.

Ale rozgrywka w trybie lokalnym, może mieć też swoje inne oblicze. Jakie? Poprzez współdzielony ekran. Metoda ta, sprawdza się w przypadku nieco większych monitorów. Każdy z graczy, ma swoją “połowę” monitora, na którym obserwuje on grę z własnego poziomu. Rozwiązanie to, znane jest szczególnie tym wszystkim posiadaczom starych, dobrych konsol, pamiętającym jeszcze lata 90-te. Graliście w tak zwane gry bijatyki? Jeśli tak, to pewnie wiecie o co chodzi.

Naturalnie, Gry Multiplayer Online mogą mieć również charakter “tradycyjny” a więc taki, który opiera się na zewnętrznych serwerach, których zawartość jest udostępniania poszczególnym graczom, umożliwiając im grę z każdego punktu na ziemi. Jest to rozwiązanie znacznie wygodniejsze, niż ekrany współdzielone i tak zwane “gorące krzesła” ale za to nie integruje tak z innymi graczami, jak w dwóch poprzednich przypadkach.

Podsumowanie

Gry Multiplayer Online, to wbrew pozorom, dość szeroki zakres gier i to w kontekście sposobu prowadzenia rozgrywki a nie jej formy czy rodzaju. Po co Ci to mówimy? Może właśnie dlatego, byś odkrył jak wiele może dać taka rozrywka. Co więcej, nie musisz spędzać jej samotnie w domu. Możesz robić to wraz z Twoimi znajomymi i przyjaciółmi. Gwarantujemy, że zabawa jest wtedy znacznie lepsza.Podobne Posty

advert