Kilka tygodni temu pojawiły się doniesienia na temat możliwości wsparcia Androida dla architektury x86. To niewątpliwie należy odczytywać jako próbę wejście OS’a od Google na rynek komputerów osobistych.
W obliczu kryzysu wielcy gracze planują poszerzyć swoje portfolio. Jedną z takich firm jest Intel, producent procesorów Atom, który zamierza przejąć znaczną cześć rynku Ultra-Mobile PC – przenośnych komputerów typu tablet PC, które mają konkurować z palmtopami.
Scenariusz, który zamierza realizować Intel, polega na masowej produkcji notebooków budowanych w oparciu o rodzinę procesorów Atom i systemie operacyjnym Android. Te małe, niedrogie komputery osobiste miałby zostać wprowadzone na początku 2010 roku.
Tyle doniesienia, ale czy na prawdę Intel byłby w stanie produkować i sprzedawać laptopy?
W perspektywie najbliższego roku jest mało prawdopodobne aby gigant, który produkuje mikroprocesory, był w stanie zaprojektować i wypuścić na rynek dobre urządzanie. Zwłaszcza w obliczu kryzysu ekonomicznego i redukcji zatrudnienia.
Brak mocnej pozycji Androida to kolejny czynnik, który przemawia na niekorzyść. Do tej pory wypuszczono tylko jedno (nie licząc Sciphone G2) urządzanie – T-mobile G1.
Bardziej prawdopodobne jest to, że Intel Atom będzie kompatybilny z Androidem a komputery będą robić inni producenci.

Comments are closed.