Nagrzewnice gazowe

Ogrzewanie przy użyciu tradycyjnych rozwiązań jest coraz mniej popularne. Wiele osób odchodzi od węgla, a nawet rezygnuje zupełnie z używania paliw stałych do wytwarzania energii cieplnej. Coraz rzadziej są stosowane w ogrzewaniu budynków mieszkalnych, przemysłowych, a także innych. Miejsce węgla i drewna zajmuje często gaz, który okazuje się rozwiązaniem nie tylko stosunkowo oszczędnym i łatwym w montażu, ale również bezpiecznym i ekologicznym. Poniżej przedstawiamy specyfikę nagrzewnic – urządzeń wykorzystujących gaz, które mogą ogrzać Twoje pomieszczenia. Podpowiadamy kiedy nagrzewnice okazują się rozsądnym wyborem oraz dlaczego warto rozważyć ich zakup. 

Nagrzewnice gazowe

Nagrzewnice powietrza – gazowe i inne

Nagrzewnice to zróżnicowana grupa produktów, w której znajdziesz urządzenia zasilane na gaz, a także olej lub energię elektryczną. Wybór konkretnego rozwiązania zależy między innymi od Twoich oczekiwań w zakresie ilości dostarczanego ciepła. Przykładowo, nagrzewnice elektryczne są stosunkowo nieduże, jednak dość drogie w eksploatacji. Ich używanie przez długi czas może odbić się na Twoim portfelu. Urządzenia olejowe są tańsze w trakcie użytkowania, jednak ich zakup może być dużym wydatkiem. Ponadto, nadają się wyłącznie do pomieszczeń dużych rozmiarów.

Najlepszym wyborem wydaje się wobec tego nagrzewnica gazowa, której źródło zasilania – propan butan – jest najtańszym rozwiązaniem. Urządzenia gazowe nadają się do pomieszczeń różnych rozmiarów oraz o różnym charakterze – pomieszczeń gospodarczych i przemysłowych, garaży, piwnic, strychów oraz poddaszy. Można je także stosować w ogrzewaniu wyjątkowo dużych miejsc – na przykład hal przemysłowych i magazynów.

Wygodne w użyciu – nagrzewnice gazowe

Warto upewnić się, czy interesująca Cię nagrzewnica posiada wbudowany akumulator lub baterie. Pozwolą na używanie urządzenia poza dostępem do sieci elektrycznej. Warto jednak pamiętać, że można je stosować wyłącznie w pomieszczeniach posiadających dostęp do sprawnej wentylacji. W innym przypadku mogą stanowić zagrożenie dla znajdujących się w pobliżu osób. Dotyczy to także nagrzewnic wyposażonych w system odprowadzania spalin, które z kolei tworzą ryzyko zawilgocenia pomieszczeń.

Nagrzewnice gazowe są także urządzeniami poręcznymi. Ich kompaktowe rozmiary ułatwiają przenoszenie z miejsca na miejsce. Ponadto, są bardzo trwałe i żywotne. Odpowiednio używana nagrzewnica będzie działać przez okres kilku lat, sprawnie emitując energię cieplną.

W pomieszczeniach ogrzewanych gazowo nie należy przebywać zbyt długi okres czasu. Dlatego nagrzewnic gazowych nie wykorzystuje się do ogrzewania budynków mieszkalnych. W przypadku budynków przemysłowych nagrzewnice mogą okazać się najtańszym sposobem ogrzewania, zdecydowanie przebijającym systemy elektryczne lub olejowe.

Nagrzewnice gazowe – konstrukcja i kluczowe elementy

Typowa nagrzewnica nadaje się do podłączenia do butli o objętości 11 litrów. Wykorzystuje się w tym celu specjalny przewód, dołączony do urządzenia. Wydajność jednej butli może być różna, w zależności od mocy urządzenia, które wybierzesz oraz intensywności nagrzewania.

Dobrze wypadają urządzenia o prostej konstrukcji, posiadające wbudowany czujnik przeciwwypływowy lub termostat. Ten ostatni pozwala ograniczyć zużycie paliwa, dobierając precyzyjnie ustalony program pracy.