jaki czujnik dymu wybrać

Wiele osób montuje w domach różne systemy antywłamaniowe, żeby zabezpieczyć się przed potencjalną kradzieżą. Jednak duża część zapomina o podstawowej rzeczy, jaką jest czujnik dymy. Oczywiście sam w sobie nie ugasi pożaru, ale może ostrzec domowników przed pożarem, w konsekwencji, czego jest duża szansa, że płomienie zostaną zgaszone w zarodku. Jaki czujnik będzie odpowiedni? Jakie rodzaje wyróżniamy? Czytaj dalej! 

jaki czujnik dymu wybrać

Jak działa?

Standardowe czujniki dymu dostępne na rynku nie wymagają podłączenia do sieci energetycznej, zazwyczaj zasilane są przez baterię lub akumulator. Zasada działania jest podobna, mimo że wyróżniamy kilka rodzajów. Czujnik uruchamia się wtedy, kiedy zostanie zakłócony przepływ jonów lub promieniowanie świetlne. Jak wiemy czad, jest gazem bezbarwnym i bezzapachowym, więc bez takiego urządzenia możemy narazić się na niebezpieczeństwo. Czujnik czadu oraz dymu możemy spotkać w połączonej wersji.

Jakie mamy rodzaje?

  • Czujniki optyczne oraz ich podgrupy — wszystko opiera się na promieniowaniu podczerwonym lub ultrafioletowym. Gaz, który będzie ulatniał się w naszym domu i trafi do czujnika, to właśnie w tym momencie przerwie on wiązkę włączy się alarm. Podgrupy, jakie możemy jeszcze wyróżnić to: czujniki absorpcyjne oraz dyspersyjne.
  • Czujniki dymu jonizacyjne — w tym przypadku alarm nie jest uruchamiany na podstawie promieniowania, a na podstawie zakłócenia przepływu jonów.
  • Czujniki dymu multisensorowe — zazwyczaj na te urządzenia składa się kilka technologii np. czujnik dymu połączony z czujnikiem czadu.
  • Zasilanie — najbezpieczniejszą opcją jest zasilanie na baterię lub akumulator, wtedy mamy pewność, że czujnik nie wyłączy się, gdy będzie przerwa w dostawie energii elektrycznej.
  • Powierzchnia pracy — Wykrywacz dymy o zasięgu 30m² sprawdzi się w mniejszych mieszkaniach. Jeśli chcemy coś na większy obszar, warto udać się do https://sklep.elektrospark.pl/.
  • Głośność — to właśnie od tego parametru zależy szybkość reakcji domowników. Zalecana głośność to minimum 90dB.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Warto pamiętać, że nasze życie oraz zdrowie jest bezcenne. Jeśli na rynku mamy dostępne urządzenia wykrywające niebezpieczeństwo należy się w nie zaopatrzyć, żeby uchronić siebie oraz wszystkich domowników.