Tuesday, October 3rd 2023

sty
2018
22

Obowiązki podatnika

Rozliczanie podatku za poprzedni roku stanowi jeden z najważniejszych obowiązków każdego podatnika. Poza tym że obowiązują nas odpowiednie druki PIT 2017, konkretne terminy, to jeszcze powinniśmy mieć świadomość zmian, które co roku są wprowadzane przez ustawodawcę. A wszystko to po to, by nie mieć problemów z rozliczeniem, nie musieć tłumaczyć się z dochodów oraz nie płacić ustawowo nałożonych kar. W roku 2018 ustawodawca wprowadził kilka zmian w rozliczeniach, o których trzeba pamiętać przy wypełnianiu deklaracji https://www.PITax.pl/e-PITy/ od osób fizycznych, jak i małych i średnich przedsiębiorstw, a także rolników.

euro-870757_960_720-(1)

Kwota podatku a PIT-y 2017?

Jedną z najważniejszych zmian w tym roku podatkowych jest wysokość kwoty podatku. Ci wszyscy, którzy mają wyższą podstawę, będą miały niższą sumę zmniejszającą podatek. Takie regulacje mają skutkować przede wszystkim wzrostem kwoty zwrotu podatku dla osób o niższych przychodach. Podatnicy o wysokich przychodach nie odczują żadnych ulg z tytułu zwiększonej kwoty wolnej od podatku.

Niezależnie czy rozliczamy się za pomocą deklaracji papierowych, czy też wybierając e-PIT-y, warto zwrócić uwagę na ulgę podatkową, która przysługuje krwiodawcom oddającym zarówno krew, jak i jej składniki według określonych jasno limitów.

Zmiany dla prowadzących działalność gospodarczą

Zmiany w ordynacji wyborczej dotkną również podatników posiadających własną działalność gospodarczą. Ustawodawca zwiększył ulgę na badania. Od roku 2018 kwota na rozwój i podwyższanie kwalifikacji wzrośnie do 50%. W katalogu kosztów pojawiły się również wydatki na uzyskanie i utrzymanie patentu, prawo na rejestrację wzoru przemysłowego, wydatki dla mikro, małych lub średnich przedsiębiorstw, które przeznaczane są na dokumentację związaną z powyższymi elementami.

Zmiany w 2018 roku dotyczyć również będą rolników. Zwolniono z obowiązku odprowadzania podatku dochodowego te osoby, które uzyskały przychód do 20 000 zł w skali roku z wyłączeniem działów specjalnej produkcji rolnej.

Deklaracje za rok 2017 w wersji papierowej lub elektronicznej możemy składać do konkretnych terminów. Koniec stycznia jest obowiązujący dla osób, których przychody pochodzą najmu, dzierżawy lub własnej działalności gospodarczej, którzy rozliczają się za pomocą deklaracji PIT-28. Dla większości obowiązujący jest 30 kwietnia. To termin dotyczy osób, które będą rozliczać się według skali podatkowej i składać PIT-36 lub PIT-37, prowadziły własną działalność gospodarczą, są obciążone podatkiem liniowym (PIT-36L), uzyskały dochody z kapitału pieniężnego, np. ze sprzedaży akcji na giełdzie (PIT-38) lub uzyskały przychody za sprzedaż nieruchomości (PIT-39).

Zapoznaj się ze zmianami i rozlicz PIT 2017 zgodnie z prawem.Podobne Posty

advert