Do 2 miliardów dolarów zmniejszył Oracle pulę żądanego od Google odszkodowania w procesie toczącym się w sprawie naruszenia patentów i praw autorskich w systemie Android – donosi Bloomberg Business Week. To ponad 4 miliardy dolarów mniej od pierwotnie przedstawionej kwoty, choć wciąż dużo więcej od kwoty, którą zasugerował prowadzący sprawę sędzia William Alsup.

W lipcu sędzia Alsup zarządził, że szacunkowa kwota odszkodowania powinna zaczynać się od kwoty 100 milionów dolarów. Taką bowiem cenę zaoferowało Google Sun Microsystems w 2006 roku za licencję umożliwiającą korzystanie z technologii Java, będącej przedmiotem trwającego obecnie sporu. Wszystko ze względu na przejęcie Sun przez Oracle.

W sprawie zapadła też nieoczekiwana decyzja sędziego. Zarządził on bowiem wprowadzenie niezależnych rzeczoznawców, decyzję swoją motywując „ekstremalnymi i wygórowanymi stanowiskami w sprawie wyrządzonych szkód”.

Obniżenie roszczeń przez Oracle jest wynikiem spotkań ugodowych pomiędzy dyrektorem generalnym aktualnego właściciela Javy – Larrym Ellisonem – a szefem wyszukiwarkowego giganta z Mountain View, Larrym Page’m. W wyniku dziesięciogodzinnych rozmów, Oracle zgodziło się obniżyć roszczenia z pierwotnego pułapu 6,1 miliarda dolarów. Google wciąż jednak podkreśla, że nowe ustalenia „ignorują obowiązujące prawo i wytyczne sądu zawarte w nakazie z 22 lipca 2011 roku”.

Comments are closed.