Android Market z dnia na dzień coraz bardziej mnie zaskakuje. Pozytywnie. Nie przypuszczałem, że pośród tysięcy aplikacji znajdzie się taka, która umożliwi tworzenie profesjonalnych szkiców, a na dodatek autorstwa najważniejszego gracza na rynku oprogramowania dla przedsiębiorstw produkcyjnych. I w ten oto sposób Autodesk SketchBook Mobile stał się jednym z najczęściej uruchamianych programów na moim telefonie.

Szkic poglądowy na spotkaniu koncepcyjnym w firmie. Forma zabicia czasu w poczekalni do lekarza. Przestrzeń do kreatywnego „wyżycia się”. SketchBook pozwala na wiele więcej. Tylko od nas zależy w jaki sposób będziemy mogli go wykorzystać.

Pierwsze uruchomienie aplikacji to krótki tutorial. Nawet bez niego intuicyjne menu pozwala w szybkim tempie opanować możliwości szkicownika. Menu widoczne jest zawsze w centralnym punkcie dolnego brzegu ekranu. Aktywując do dyspozycji mamy wybór narzędzia, koloru, tworzenie warstw, a także narzędzia „Cofnij” i „Przywróć”.

W opcji darmowej (Express) do obsługi możemy wybrać jedno z ośmiu narzędzi. Oprócz tego istnieje możliwość aktywacji rysowania symetrycznego. W oparciu o linię symetrii przebiegającą w pionie przez środek ekranu program odzwierciedla nasze ruchy po drugiej jej stronie. Oczywiście symetrycznie.

Płatna wersja Autodesk SketchBook Mobile (0.99 $ w Android Market) poszerza funkcje aplikacji o:

  • Galerię – zapis projektu w trakcie pracy, eksport do formatów PSD, PNG i JPEG;
  • Paletę pędzli – 40 dodatkowych kształtów;
  • Edytor pędzli – dostosowywanie kształtu narzędzia do naszych potrzeb;
  • Warstwy – tworzenie do 6 różnych warstw, powielanie, blenda, narzędzie przekształcania;
  • Powiększony rozmiar kadru – zwiększający wysokość do 1024 pikseli.

Wymagania:  urządzenie obsługujące multi-touch, Android 2.1+. Zalecane: 1 GHz, 512 MB RAM. Mogę potwierdzić, że wersja darmowa działa sprawnie na Samsung Spica i5700.

197 KOMENTARZE

  1. Problem tylko ze mozna sie troche oszukac. Jestem grafikiem wiec sie ucieszylem z tej aplikacji. Zainstalowalem sobie wersje express na archosie 101i hualala jak szatan, wiec postanowilem kupic. Kupilem i sie okazalo ze wersje pro wywala raz za razem. Niestety na androida jest niedopracowana. Pracowalem na niej na ipadzie i choc fanem tego tabletu nie jestem to przyznac musze ze tam chodzla wysmienicie. Dodam tylko, ze ipad i archos maja podobna specyfikacje sprzetowa. :-(

    • Co do specyfikacji to się nie zgodzę, oba urządzenia maja procesory Cortex A8, ale to jest jedyne podobieństwo. W GPU różnica jest kolosalna.

      Archos 101 (i mniejsze) ma nędzny procesor graficzny nieznanego producenta, w Open GL nie radzi sobie wcale.
      GLBenchmark Pro ES 1.1 GPU Skinning – Archos 101 ma tylko 14 fps, Galaxy S wyciąga 55.8 Fps, Tab ma 60.2 Fps a iPad 60 FPS. Taka jest moc Power VR.

      Dla OpenGL ES 2.0 wyniki są jeszcze gorsze.

      I pewnie tutaj należy upatrywać słabego działania. Na takim sprzęcie raczej nie uświadczysz wybitnych doznań graficznych.

      …a i ma pytanie. Ile wyciągasz fps na Neocore?

Comments are closed.