Sunday, September 27th 2020

lip
2011
9

Przegląd tygodnia 02.07 – 08.07


Wakacyjne rozleniwienie dosięgło branżę. Nic w tym dziwnego – każdy ma prawo odpocząć, nawet najlepsi. A gdy nikt nie czuwa, łatwiej jest zajrzeć ukradkiem do laboratorium Samsunga, wyciągnąć informację od programistów z Google czy przejrzeć plany marketingowe Motoroli. Lipiec to także początek drugiej połowy roku, czyli okazja do podsumowania wyników finansowych i sprzedaży.

Bieżący rok do udanych już może zaliczyć Samsung, którego Galaxy S II już po 55 dniach sprzedaży poprawił rekord sprzedaży swojego poprzednika rozchodząc się w 3 milionach egzemplarzy na całym świecie. Władze koreańskiego producenta już z pewnością zacierają ręce, bo wyniki te sugerują, że sprzedaż na pewno przekroczy 15 milionów. Tym bardziej, że nie ma go jeszcze w ofercie największych amerykańskich operatorów.

Tymczasem przed Amerykańską Komisję Łączności stawił się model Galaxy S II, którego sercem jest Nvidia Tegra 2. Potwierdza to pojawiające się wcześniej plotki o wariantach urządzenia z różnymi procesorami. Oprócz wspomnianego wyżej, przewidywana była także wersja z procesorem TI OMAP4.

To jednak nie koniec plotek o kolejnych odmianach koreańskiego urządzenia. Oto w sieci zaczęły krążyć pogłoski o powstającym w zaciszu laboratoriów Suwon modelu z Windows Phone. Choć są one jedynie domysłami bazującymi na zbieżności nazw kodowych, Samsung już wcześniej miał styczność z systemem operacyjnym z Redmond. Podsumowaniem tych spekulacji mogą być także roszczenia Microsoftu pod adresem Samsunga. Firma stworzona przez Billa Gatesa domaga się od koreańskiego lwa 15 dolarów za każdy sprzedany telefon z Androidem tytułem wykorzystywanych patentów. Korea nieoficjalnie rozpoczęła już negocjacje i w zamian za obniżenie kwoty do 10 dolarów obiecuje większe zaangażowanie w produkcję urządzeń z “okiennym” systemem.

Na wyniki sprzedaży nie ma również powodów do narzekań HTC. Firma właśnie trafiła na 5. miejsce największych producentów urządzeń przenośnych w zestawieniu firmy Gartner. Do tego wyniku przyczyniła się spora liczba urządzeń z Androidem stworzonych przez tajwańskiego producenta. Poprawił on także miesięczne wyniki sprzedaży za maj i czerwiec. Względem tych samych miesięcy w roku ubiegłym poprawiły się one o, odpowiednio 116 i 87,8 proc.

Kondycja finansowa HTC pozwoliła także na zakup S3 Graphics, producenta układów graficznych, popularnych zwłaszcza w latach 90. Tajwański producenta zyskał tym samym 265 nowych patentów. Zakup za równowartość 300 milionów dolarów stał się możliwy dzięki dotychczasowym dochodom. Firma opublikowała w mijającym tygodniu kwartalne wyniki dochodów netto, które wyniosły 17,5 miliardów dolarów tajwańskich (~1,7 miliarda złotych).

Może Polska nie jest jednym z najważniejszych rynków dla HTC, ale nie jest ona ignorowana jako rynek zbytu. W sklepach internetowych pojawił się w formie przedsprzedaży właśnie zaprezentowany niedawno światowy model HTC EVO 3D. Premiera przewidywana jest na przełom lipca i sierpnia.

Niestety informacja ta nie miała szczęścia co do czasu, w którym się pojawiła. Amerykańska społeczność zaczęła uskarżać się na poważne przegrzewanie się EVO 3D. Problem nie dotyczy jednak wszystkich egzemplarzy. Zwłaszcza, że twórca aplikacji do zmiany taktowania procesora w smartfonach z Androidem – Michael Huang – podkręcił dwurdzeniowy procesor Qualcomm Snapdragon swojego EVO 3D do prędkości 1782 MHz. Zasługuje on tym bardziej na uznanie, że udało mu się osiągnąć ten efekt bez odblokowanego bootloadera i plików źródłowych jądra. Na dodatek metoda działa także w przypadku HTC Sensation.

Sam Qualcomm także przymierza się do przyspieszenia swoich procesorów. Przecieki z firmy wskazują, że wraz z najnowszą generacją SoC Snapdragon do sprzedaży wejdzie nowa technologia rdzeni znana pod nazwą kodową Krait. Jak wynika z mapy drogowej producenta pierwsze chipsety z nową technologią powinny pojawić się w 4 kwartale 2011 rok. Pierwszy układy w technologii 28 nm pojawią się w IV kwartale 2011. Czterordzeniowa wersja z zegarem 2 – 2,5 GHz i procesorem graficznym Adreno 320 planowana jest niestety dopiero na 2013 rok.Podobne Posty

https://caseworld.pl/