Wojna patentowa trwa już zdecydowanie zbyt długo. Najwyższy czas, by prezesi i prawnicy poszli po nieco rozumu do głów i rozpoczęli rzeczywiste działania na rzecz zakończenia tych bezsensownych przepychanek i oskarżeń, przez które co i rusz dowiadujemy się o (na szczęście przeważnie tylko czasowych) banach na wybrane urządzenia w wybranych krajach.

Jest nadzieja, że będzie lepiej, bowiem właśnie został zawarty rozejm i porozumienie między tajwańskim producentem HTC i firmą Apple. Konflikt między gigantami choć nie był tak widowiskowy, jak ten między Apple i Samsungiem w podobny sposób wyniszczał obie firmy. Zostało podpisane dziesięcioletnie porozumienie o wzajemnym wykorzystaniu licencji i patentów – mówiąc jak najogólniej. Szczegóły bowiem nie zostały ujawnione, jednakże obie firmy gwarantują, że od tej chwili nie będą wchodzić ponownie w stan wojny prowadzącej do procesów sądowych.

Zarówno szef HTC, Peter Chou, jak i CEO Apple, Tim Cook, radośnie stwierdzili, że ugoda jest jedynym możliwym rozwiązaniem dla obu firm, które z zasady i definicji skupiają się na innowacjach. A wojna patentowa właśnie innowacjom szkodzi najbardziej – długotrwałe procesy sądowe zatrzymują mechanizm pracy nad technologią, na czym cierpią wszyscy w konflikt zaangażowani, a zyskuje nikt inny, jak tylko konkurencja.

Cieszmy się, że rozejm został podpisany. Już najwyższy czas by firmy wróciły do prezentowania ciekawych rozwiązań i zamiast walczyć na salach sądowych walczyły o nowe technologie. Teraz jeszcze tylko poczekajmy, aż Apple dogada się z Samsungiem…

433 KOMENTARZE

Comments are closed.