Wojna tytanów – Apple vs. Google – trwa w najlepsze. Producentom urządzeń z Androidem zarzuca się bezpardonowe kopiowanie dizajnu iPhone’a na dla potrzeb swoich smartfonów. I gdy trudno nie przyznać choć odrobiny racji, to w zanadrzu warto trzymać jakiś kontrargument. Najnowszy to pasek powiadomień, który firma z Cupertino wprowadzi przy najbliższym wydaniu systemu w wersji iOS 5.

Piętą achillesową smartfonów autorstwa Steve’a Jobsa i spółki był irytujący system powiadomień. iOS 5 przyniesie to, co my – Androidowcy – doskonale znamy: wysuwany w dół pasek powiadomień. Znajdą się w nim notyfikacje pogrupowane według kategorii. Notification Center, bo tak nazwana została nowa funkcja, sprzedawana będzie oczywiście jako innowacyjne rozwiązanie, jakiego świat techniki nie widział do tej pory. Społeczność Androida rośnie w siłę i tylko patrzeć gdy zacznie dopominać się o swoje.

Mimo wszystko gratulujemy Steve’owi elastyczności (jak pasek powiadomień w Androidzie) i odpuszczenia sobie do cna bycia twardogłowym. :-)

1879 KOMENTARZE

  1. Ja jeszcze w czasach Androida 1.5 mówiłem, że takie powiadomienia jak w Androidzie by się przydały w iOS (wtedy jeszcze iPhoneOS) i że to jest cecha Androida, która jest sympatyczna. Poza tym pasek na górze ekranu to już chyba jedyne miejsce, które pod dotknięciu nic nie robiło. Trudno wymyślić coś innego. To znaczy dotknięcie paska gdy ekran był przewijaną listą skuktował przewinięciem jej na samą górę więc tak całkiem pasek nie był „nietykalny”.

    Od odnośnie ściągania… Po pierwsze to jakby wyliczyć elementy iOS, którymi sugerowało się Google tworząc Androida to byłoby znacznie więcej. Po drugie to wystarczy przeczytać książkę „Być jak Steve Jobs” żeby coś zrozumieć. Jobs od zawsze mówił, że oni nie wymyślają. Oni obserwują i używają to co gdzieś ktoś już pokazał. Genialne gniazdo zasilacza w MacBookach to nie wymysł. Jobs takie zobaczył w maszynce do gotowania ryżu w Japonii. Oczywiście do dzisiaj żaden producent laptopów nie zastosował tak genialnego i bezpiecznego rozwiązania. Sklepy z aplikacjami przecież też już były. Ekrany dotykowe też były, a dopiero iPhone/iPod/iPad je spopularyzowały. Jakieś żałosne tablety też były ale dopiero Jobs powiedział, że to będzie era tabletów i tak było. Ludzie filmy na komputerach robili ale dopiero gdy Jobs zainwestował w Pixar to stał się to ogromny przemysł. GUI systemu operacyjnego rysowany akceleratorem 3D to też pewnie nie była nowinka ale dopeiro MacOSX to spopularyzował. Jobs powiedział, że to nie oni powinni stworzyć iPoda tylko Sony. Mając markę Walkman w czasach gdy kończyła się era kaset magnetofonowych oni po prostu nic nie zrobili. Więc Jobs zrobił skoro Sony chciało się spać. :) System okienkowy stworzył Xerox. Ale stworzył go i umieścił w swoim muzeum jako ciekawostkę nie mają zamiaru tego dawać ludziom. Jobs to zobaczył na początku lat 80 i powiedział, że tak będzie obsługiwany jego komputer, który zamierza robić. Potem byli następcy; AmigaOS, Windows i inni…

    Takich przykładów jest milion. Jobs zawsze powtarza, że należy obserwować, otaczać się ludźmi kreatywnymi i korzystać z ich kreatywności. Czy jest coś w tym złego?

  2. Ehhh… A potem użytkownicy apple’a będą mówić, że to google ściągnęło od ich ukochanej marki (a niektórzy będą tak robić na pewno).

    Swoją drogą to dziwne jak apple sprzedaje swoje produkty bo poza ładną obudowa nie mają nic więcej niż konkurencja (jest na unixie – jak linux, soft do grafiki 2d i 3d chodzi od 10 do 30% szybciej pod windowsem a w dziedzinach gdzie macki maja większą wydajność to za ich cenę i tak można złożyć sprzęt który będzie szybszy)

  3. @MDW – niezłe to Apple, sami przyznają się o kopiowanie, a oskarżają o to innych…

    A co do powiadomień to można było zrobić inaczej. Choćby wybrać inną formę, niż rozwijany pasek. Pierwowzorem paska z Androida był WM, gdzie miałeś na górnym pasku ikonki (w WM6.5 zamiast tego otwiera się jakby okienko z większymi ikonkami, taki hotfix, żeby było bardziej touch-friendly). Więc na pewno dało się to rozwiązać w innej formie.

    P.S. Żeby nie było nie jestem hejterem, uważam, że iOS to kawał dobrej roboty.

Comments are closed.