Pierwsze netbooki Asus Eee PC były dostępne tylko z dystrybucją Linuxa – Xandros. To dało dominację temu OSow na samym początku.
Kolejne urządzenia, takich firm jak Asustek, Acer, HP, Dell, Toshiba były już wyposażone w system operacyjny Windows XP. To pozwoliło koncernowi z Redmond zająć 70-80 procent rynku. Co więcej, większość producentów sprzętu nie przewiduje dominującej roli Linuxa dla swoich urządzeń.
Według zapowiedzi Microsoftu, Windows Mobile 7.0 będzie zoptymalizowany dla netbooków, co pozwoli wejść na rynek małych mobilnych komputerów budowanych na procesorze o architekturze ARM. Windows XP nie wspiera tej technologii. Ta ofensywa koncernu z Redmont jest spowodowana planami wejścia firmy Google na ten segment rynku. To może całkowicie zmienić układ sił. Steve Ballmer przewiduje, że pierwszy netbook z Androidem pojawi się w 2010 roku.

Obecnie wypuszczenie netbooka z platformą Android byłoby skazane na porażkę – system od Google nie ma pakietu biurowego z prawdziwego zdarzenia, Flash playera czy kodeków wideo takich jak divix. Brakuje również sterowników do urządzeń. Są też inne wątpliwości, na przykład czy użytkownik będzie miał pełne prawa dostępu do plików, tak jak w Windows, czy na netbooku z Androidem będzie można instalować aplikacje nie tylko poprzez Android Market, czy GUI będzie takie samo jak to z telefonu.

Comments are closed.